Australian Open. Świątek i Kubot obronili piłkę meczową! Są w 2. rundzie

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek i Łukasz Kubot postanowili wziąć udział w turnieju gry mieszanej Australian Open. Polska para pokonała w pierwszej rundzie Astrę Sharmę i Johna Patricka Smitha 5:7, 7:6(6), 10-6. W drugim secie reprezentanci gospodarzy nie wykorzystali piłki meczowej. 

To było niezwykle wyrównane i długie spotkanie. Trwało blisko dwie godziny, a to w grze mieszanej zdarza się niezwykle rzadko. Głównie dlatego, że decydujący set ma formę super tie-breaka.

Do trzeciej partii mogło jednak w ogóle nie dojść. W pierwszej odsłonie rywalizacji Świątek i Kubot ulegli rywalom 5:7, a w drugiej przegrywali już 0:3. Odrobienie straty przełamania nie było równoznaczne z końcem kłopotów. Doszło bowiem do tie-breaka, w którym australijska para miała piłkę meczową. ,,Biało-czerwoni” wybronili się jednak, a potem wygrali kolejne dwa punkty, doprowadzając do remisu 1-1 w setach.

Super tie-break na szczęście nie miał aż tak burzliwego przebiegu. Sharma i Smith prowadzili tylko raz – na dodatek 1-0. Później kilkupunktową przewagę wywalczyli Polacy i nie oddali jej do samego końca. Wygrali 5:7, 7:6(6), 10-6 i awansowali do 2. rundy.

Zwycięstwo nad Sharmą i Smithem smakuje wyjątkowo, bowiem właśnie ta para zakończyła wspólną przygodę Świątek i Kubota przed rokiem. W zeszłorocznej edycji do ich starcia doszło jednak w ćwierćfinale.

Na razie nie wiadomo z kim polska para zagra o awans do ćwierćfinału tegorocznej edycji. Może być to rozstawiona z numerem jeden para Nikola Mektić / Barbora Strycova albo Hayley Carter i Sander Gille.

W niedzielę Świątek i Kubota czekają inne wyzwania. Polka o 9 zagra na głównym korcie z Simoną Halep w 1/8 finału gry pojedynczej. Z kolei Łukasz Kubot i Wesley Koolhof zagrają w 2. rundzie debla z Nickiem Kyrgiosem i Thanasim Kokkinakisem. To spotkanie powinno rozpocząć się około 5.30 polskiego czasu.


Wyniki

Pierwsza runda:

I. Świątek, Ł. Kubot (Polska) – A. Sharma, J. P. Smith (Australia) 5:7, 7:6(6), 10:6