Australian Open: szansa Kubota

/ Jarosław Skoczylas, źródło: własne, atpworldtour.com, foto: AFP

Agnieszka Radwańska, Łukasz Kubot i Jerzy Janowicz rozegrają swoje mecze już pierwszego dnia tegorocznej edycji Australian Open. Jako pierwszy z nich na korcie zaprezentuje się Kubot, którego rywalem będzie Hiszpanem Danielem Gimeno-Traver.

Losowanie dla polskiego tenisisty było dosyć łaskawe, albowiem ominął on w pierwszej rundzie pojedynku z rozstawionymi zawodnikami. Przeciwnik Polaka w inauguracyjnym meczu – Daniel Gimeno-Traver aktualnie zajmuje 71. miejsce w rankingu ATP, a najwyżej sklasyfikowany był na 52. pozycji, w maju 2011 roku. Hiszpan w ostatnich miesiącach prezentuje słabą formę – po raz ostatni wygrał dwa spotkania z rzędu we wrześniu ubiegłego roku. Od czasu wygrania challengera w Madrycie, 27-latek zawsze odpadał w pierwszej bądź drugiej rundzie.

Podopieczny Israela Sevilli ubiegłoroczny sezon może jednak zaliczyć do bardzo udanych. Hiszpanowi udało się wygrać trzy turnieje z serii Challanger w Hiszpanii (Madryt i Sewilla) oraz we Włoszech (Monza). W turniejach rangi ATP Gimeno-Traver prezentował się słabo, najczęściej odpadając w początkowej fazie zawodów. Najlepszy występ w turnieju ATP w 2012 roku Hiszpan zanotował w Sankt Petersburgu, kiedy to w drugiej rundzie pokonał .. Łukasza Kubota.

Bilans spotkań Polaka z Hiszpanem jest jednak korzystny dla tenisisty z Lubina. Kubot dwukrotnie pokonał Gimeno-Travera na kortach ziemnych – w 2009 roku w Costa do Sauipe oraz dwa lata później w Stuttgarcie. Obie konfrontacje były bardzo wyrównane (Kubot wygrywał pierwsze sety w tie break’ach) i kończyły się w trzech partiach. Jedyne zwycięstwo Hiszpana miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to w drugiej rundzie wygrał 6:4, 7:6(5).

Zarówno druga rakieta naszego kraju, jak i tenisista z Walencii rozpoczęli tegoroczny sezon od występu w Katarze – Kubot odpadł w drugiej rundzie (w pierwszym meczu wygrał z Feliciano Lopezem), a Gimeno-Traver już w pierwszym pojedynku musiał uznać wyższość Simone Bolelliego – jutrzejszego przeciwnika Jerzego Janowicza. W kolejnym tygodniu nasz zawodnik zagrał jedynie w turnieju deblowym w Sydney, a Hiszpan odpadł w eliminacjach w Auckland. Warto dodać, że rywal Polaka zagrał dotąd czterokrotnie w turnieju głównym Australian Open i nigdy nie wygrał meczu.

Spotkanie pierwszej rundy Australian Open pomiędzy Łukaszem Kubotem i Danielem Gimeno-Traverem zostanie rozegrane na korcie numer 22 o godzinie 11 czasu lokalnego, czyli o 1 w nocy w Polsce (z niedzieli na poniedziałek). Zwycięzca tego pojedynku w drugiej rundzie zmierzy się z rozstawionym z „dziesiątką” Nicolasem Almagro lub Amerykaninem Stevem Johnsonem.
 

Imię i nazwisko Łukasz Kubot Daniel Gimeno – Traver
Data urodzenia 16 maja 1982 roku  07 sierpnia 1985 roku
Aktualne miejsce w rankingu ATP7671
       Najwyższe miejsce w rankingu ATP         4152
 Wzrost 190 cm 183 cm
 Waga 86 kg 80 kg
 Zarobki w tym sezonie 23 965 dolarów 10 590 dolarów
 Zarobki w karierze 2 891 412 dolarów 1 692 423 dolarów

 

DOTYCHCZASOWE POJEDYNKI:

– 2009 rok/Costa do Sauipe, Brazylia/korty ziemne/I runda turnieju
Łukasz Kubot – Daniel Gimeno-Traver 7:6(7), 1:6, 6:3

– 2011 rok/Stuttgart, Niemcy/korty ziemne/I runda turnieju
Łukasz Kubot – Daniel Gimeno-Traver 7:6(2), 3:6, 6:2

– 2012 rok/Sankt Petersburg, Rosja/korty twarde/II runda turnieju
Łukasz Kubot – Daniel Gimeno-Traver 4:6, 6:7(5)