Australian Open. Tenisista dowiedział się o zakażeniu w trakcie meczu

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne/www.tennismajors.com, foto: AFP

Do kuriozalnej sytuacji doszło podczas eliminacji do pierwszego wielkoszlemowego turnieju w sezonie. Denis Kudla został poinformowany o pozytywnym wyniku testu na Covid-19, prowadząc 6:4, 5:3 w meczu z Elliotem Benchetritem.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, Kudla musiałby oddać mecz walkowerem po zakończeniu gema, który był w danym momencie rozgrywany. Gdyby Benchetrit utrzymał podanie i doprowadził do stanu 4:5 w drugiej partii, automatycznie awansowałby do drugiej rundy kwalifikacji.

Tak się jednak nie stało. Amerykanin wygrał mecz 6:4, 6:3 i zmuszony jest poddać dopiero następne spotkanie, na czym skorzysta australijski tenisista z dziką kartą, Dane Sweeny. Denis Kudla przejdzie teraz obowiązkową kwarantannę w Dosze, bo tam właśnie rozgrywane są tegoroczne eliminacje Australian Open. Jeśli Elliot Benchetrit zostanie uznany za osobę przebywającą w bliskim otoczeniu zakażonego, również będzie zobowiązany do odbycia kwarantanny.

Tenisista, który od początku tego roku reprezentuje Maroko, twierdzi, że system badania graczy pod kątem wirusa nie działa tak, jak powinien. – Przemieszczamy się tymi samymi windami, co obsługa hotelu. Kilku tenisistów podejrzewa, że to właśnie pracownicy mogą przenosić wirusa, jako że nie są oni poddawani regularnym badaniom pod tym kątem – tłumaczy Benchetrit – Każdy zawodnik musiał zrobić test na obecność wirusa przed wylotem na turniej. Drugie badanie zostało wykonane tuż po przybyciu na miejsce. Pozytywny wynik Kudli był rezultatem trzeciego testu, więc jest to prawie pewne, że do zarażenia doszło w hotelu – wyjaśnia.

Dustin Brown, który również bierze udział w eliminacjach do Australian Open, zdradził kilka dodatkowych informacji na Twitterze. – Zostaliśmy poinformowani, że czas oczekiwania na wynik to 8-14 godzin. W większości przypadków wyglądało to inaczej. Wielu zawodników czekało na informację zwrotną ponad 24 godziny – mówi Brown. – Mój test został wykonany wczoraj około 9 rano, a mecz zaplanowano na dzisiaj na godzinę 16. Wynik otrzymałem około 11.00. To nie jest 8-14 godzin – dodaje tenisista.

Oprócz Kudli, z imprezy został również wycofany Argentyńczyk Francisco Cerundolo. Tennis Australia wydało oświadczenie, potwierdzające dwa przypadki zakażenia koronawirusem w męskim turnieju kwalifikacyjnym. Organizacja zapewniła, że gracze zostali przetransportowani do przeznaczonego do kwarantanny hotelu, oraz że są oni pod obserwacją zespołu medycznego.