Australian Open: tenisowa uczta na Rod Laver Arena

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Bernard Tomic, po znakomitym spotkaniu, pokonał Oleksandra Dołgopołowa 4:6, 7:6(0), 7:6(6), 2:6, 6:3 i w czwartej rundzie Australian Open zagra z Rogerem Federerem. Szwajcar pokonał dziś w trzech setach Ivo Karlovicia. Pewny awans do najlepszej szesnastki turnieju zapewnili sobie również Rafael Nadal i Juan Martin Del Potro.

Przepiękny tenisowy spektakl stworzyli dziś na korcie Rod Laver Arena Bernard Tomic i Oleksander Dołgopołow. Tenisiści zaprezentowali niezwykle szeroką gamę zagrań. Nieco bardziej konsekwentny w swojej grze okazał się Australijczyk, który po raz drugi w tegorocznym Australian Open wygrał pięciosetową batalię.

Mecz obfitował nie tylko w mnóstwo niecodziennych wymian, ale również w liczne zwroty sytuacji na korcie. W pierwszych czterech setach doszło łącznie do dziewięciu przełamań. O losach piątej partii zadecydował natomiast jeden break, wywalczony przez Tomicia w czwartym gemie.

W 1/8 finału zapowiada się kolejny ekscytujący pojedynek z udziałem Bernarda Tomicia. Faworyt gospodarzy zmierzy się bowiem z czterokrotny mistrzem Australian Open – Rogerem Federerm. Były lider rankingu, nie bez problemów, pokonał dziś Ivo Karlovicia 7:6(6), 7:5, 6:3. Dla Szwajcara był to 813 mecz wygrany w rozgrywkach ATP, na 998 rozegranych.

Nie wiem jak to jest rozegrać 1000 spotkań. Przede mną dopiero 999, nieprawdaż? – żartował na konferencji prasowej Federer. – Czuję się dobrze i zdrowo. Nie wiem czy zdołam rozegrać kolejne 1000 meczy, ale czuję, że czeka mnie jeszcze wiele gry w tenisa. Chciałbym rozegrać jeszcze wiele spotkań, ale są pewne granicy. Obawiam się tego.

Rafael Nadal ma na razie niespełna 700 pojedynków rozegranych na swoim koncie. Dziś wicelider rankingu pewnie pokonał Lukasa Lacko 6:2, 6:4, 6:2. Leworęczny Hiszpan popełnił w tym meczu dziewiętnaście niewymuszonych błędów i miał 27 „winnerów”.

To był dla mnie naprawdę „kompletny” mecz, jeden z tych solidnych w moim wykonaniu. Jestem bardzo zadowolony z mojej gry – ocenił Nadal. – Grałem dobrze. Kiedy jest się dobrze dysponowanym, to wszystko jest nieco łatwiejsze. Jeśli grasz źle to każdy mecz jest bardzo, bardzo trudny.

O awans do ćwierćfinału Rafael Nadal zagra ze swoim rodakiem Feliciano Lopezem. Rozstawiony z „osiemnastką” Hiszpan pokonał Johna Isnera 6:3, 6:7(3), 6:4, 6:7(0), 6:1. Dla Amerykanina był do drugi z rzędu pięciosetową pojedynek. Dwa dni temu, w dramatycznych okolicznościach, pokonał Davida Nalbandiana. Dziś Isnerowi nie pomogło trzydzieści asów i musiał uznać wyższość Hiszpana.

Z dobrej strony zaprezentował się rozstawiony z „siódemką” Tomas Berdych, który w trzech setach pokonał Kevina Andersona. W dwóch pierwszych setach tego pojedynku nie doszło do żadnego przełamania, a w tie breakach górą był wyżej notowany w rankingu Czech (7-5 i 7-1). W trzecim secie dominacja Berdycha była już wyraźna i stracił on tylko jednego gema.

To wcale nie było łatwe, przede wszystkim w dwóch pierwszych setach, kiedy było bardzo mało szans, na które trzeba było cierpliwie czekać – stwierdził Berdych. – Miałem szanse na przełamanie w dwóch pierwszych setach, ale on grał bardzo dobrze, dobrze serwował i za każdym razem skutecznie się bronił.

W czwartej rundzie Tomas Berdych zagra z turniejową „dziesiątką” Nicolasem Almagro. Pogromca Łukasza Kubota z pierwszej rundy, dziś wygrał ze Stanislasem Wawrinką 7:6(2), 6:2, 6:4.

Z każdy kolejnym spotkaniem w Melbourne pewniejsze zwycięstwa odnosi Juan Martin Del Potro. W trzeciej rundzie Argentyńczyk nie pozostawił złudzeń Yen-Hsun Lu, wygrywając 6:2, 6:3, 6:0. Teraz Del Potro czeka konfrontacja z Philippem Kohlschreiberem. Niemiec po raz trzeci w karierze awansował do 1/18 finału Australian Open, pokonując Alejandro Fallę 6:3, 6:2, 7:6(3).

Trzecia runda singla:
Philipp Kohlschreiber (Niemcy) – Alejandro Falla (Kolumbia) 6:3, 6:2, 7:6(3)
Juan Martin Del Potro (Argentyna, 11) – Yen-Hsun Lu (Tajwan) 6:2, 6:3, 6:0
Bernard Tomic (Australia) – Oleksander Dołgopołow (Ukraina, 13) 4:6, 7:6(0),
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Ivo Karlović (Chorwacja) 7:6(6), 7:5, 6:3
Tomas Berdych (Czechy, 7) – Kevin Anderson (RPA, 30) 7:6(5), 7:6(1), 6:1
Nicolas Almagro (Hiszpania, 10) – Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 21) 7:6(2), 6:2, 6:4
Feliciano Lopez (Hiszpania, 18) – John Isner (USA, 16) 6:3, 6:7(3), 6:4, 6:7(0), 6:1
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Lukas Lacko (Słowacja) 6:2, 6:4, 6:2