Australian Open. Thiem gigant!

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Dominic Thiem został ostatnim półfinalistą tegorocznej imprezy w Melbourne. Austriak po wspaniałym meczu po raz pierwszy w karierze pokonał Rafaela Nadala w imprezie wielkoszlemowej.

Spotkanie lepiej rozpoczął Hiszpan, który w pierwszym secie przełamał rywala 5:3, a chwilę później wypracował sobie piłkę setową przy własnym serwisie. 26-latek urodzony w Wiener-Neustadt najpierw zdołał się jednak wybronić, a później przy trzeciej okazji odrobił stratę „breaka”. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym tenisista z Półwyspu Iberyjskiego wyszedł na prowadzenie 2:0, ale siedem z ośmiu kolejnych punktów wygrał młodszy z zawodników.

Druga odsłona spotkania miała bardzo podobny przebieg. Nadał w piątym gemie odebrał podanie przeciwnikowi bez straty punkty, dzięki czemu odskoczył na 4:2. Reprezentant Austrii przy najbliższej okazji odrobił jednak stratę. O losach partii ponownie musiał zadecydować „trzynasty gem”, w którym Hiszpan z 0:4 doprowadził do 4:4, ale trzy ostatnie punkty padły łupem Thiema.

W trzecim secie obaj zawodnicy bardzo pilnowali własnych serwisów. Aż do wyniku 5:4 dla tenisisty rozstawionego z numerem 1, żaden z nich nie miał nawet jednej szansy na przełamanie. W dziesiątym gemie jako pierwszy dwa „breakpointy” wypracował sobie 33-latek z Majorki. Austriak pierwszą piłkę setową obronił asem, ale przy drugiej popełnił błąd z backhandu i Nadal odrobił część strat w meczu.

Tenisista rozstawiony z numerem 5 nie podłamał się niepowodzeniem w poprzedniej partii i już trzecim gemie czwartej odsłony pojedynku odebrał podanie rywalowi. Wypracowaną przewagę utrzymywał aż do wyniku 5:4. W dziesiątym gemie Thiem mógł zakończyć mecz przy pomocy własnego serwisu, ale popełnił wtedy kilka niewymuszonych błędów i lider światowego rankingu wrócił do gry. Do rozstrzygnięcia po raz trzeci w tym meczu niezbędny okazał się tie-break. Tym razem ta dodatkowa rozgrywka miała niezwykle dramatyczny przebieg. Nadal zdołał w niej obronić dwie piłki meczowe przy wyniku 4:6, ale przy trzeciej popełnił błąd z forhandu i po 4 godzinach i 10 minutach walki musiał zejść z kortu pokonany.

W środę Dominic Thiem po raz piąty w karierze awansował do najlepszej czwórki w imprezie wielkoszlemowej, ale po raz pierwszy udała mu się ta sztuka poza Paryżem.

O finał reprezentant Austrii zagra z Alexandrem Zverevem, który w czterech setach wygrał ze Stanem Wawrinką.

Półfinał singla

Dominic Thiem (Austria, 5) – Rafael Nadal (Hiszpania, 1) 7:6(3) 7:6(4) 4:6 7:6(6)