Australian Open. To jest już koniec. Stosur zakończyła karierę singlistki

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Samantha Stosur rozegrała ostatnie singlowe spotkanie w karierze. Od teraz będzie skupiać się już wyłącznie deblu. To właśnie w grze podwójnej triumfowała przed trzema laty w Australian Open. Tak samo jak wtedy, tak i w tegorocznej edycji jej partnerką jest Chinka Shuai Zhang. 

Dzisiejszy mecz przeciwko Anastazji Pawluczenkowej na zawsze utkwi w pamięci Samanthy Stosur. To był bowiem ostatni akord w jej pięknej, pełnej sukcesów, ponad dwudziestoletniej karierze singlistki. Największy sukces to oczywiście triumf w US Open w 2011 roku.

Pojedynek z Pawluczenkową był 1062. dla Stosur, odkąd została zawodową tenisistką. Zdecydowaną większość z nich wygrała, niekiedy zostawiając w pokonanym polu największe gwiazdy kobiecego tenisa w XXI wieku: siostry Williams, Marię Sharapovą czy Justin Henin.

Ostatnie lata nie były już jednak tak udane dla Australijki. Czas mijał nieubłaganie i do głosu zaczęły dochodzić zawodniczki często o kilkanaście lat młodsze od Stosur. Emma Raducanu miała niespełna dziewięć lat, gdy Stosur sięgała po trofeum w Nowym Jorku.

Australijka zdecydowała się, że ostatni mecz singlowy rozegra w Australian Open, choć w tym turnieju nigdy nie zachwycała. Mimo że próbowała dwadzieścia razy, nigdy nie dotarła dalej niż do czwartej rundy. W ostatnim starcie skończyło się na jednym wygranym meczu i rundzie drugiej. Porażka 2:6, 2:6 z Anastazją Pawluczenkową nie jest żadnym zaskoczeniem. Rozstawiona z numerem ,,10″ Rosjanka była zdecydowaną faworytką.

Stosur pożegnała się z kibicami jako singlistka, ale w tenisie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zamierza bowiem kontynuować występy w grze podwójnej. W ostatnich latach bardzo stworzyła bardzo groźny duet z Chinką Shuai Zhang. W zeszłym sezonie dostały się do WTA Finals, a przed trzema laty wygrały Austraian Open. Teraz próbują powtórzyć ten sukces. Na razie awansowały do 2. rundy.


Wyniki

Druga runda:

Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 1o) – Samantha Stosur (Australia) 6:2, 6:2