Australian Open. Udane otwarcie Świątek!

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek pewnie awansowała do drugiej rundy Australian Open 2021. Polka pokonała Arantxę Rus 6:1, 6:3. Tym samym nasza tenisistka podtrzymała serię wygranych spotkań w Wielkim Szlemie.

W pierwszym występie w Wielkim Szlemie w roli mistrzyni wielkoszlemowej, Iga Świątek poradziła sobie wyśmienicie. Polka kontrolowała przebieg spotkania i zrewanżowała się Arantxie Rus za ubiegłoroczną porażkę w Rzymie.

Warszawianka od samego początku grała ofensywnie i nie pozwalała rywalce na przejęcie inicjatywy. Rozstawiona z numerem „15” polska tenisistka zdecydowanie uderzała piłkę i popełniała przy tym niewiele błędów, w przeciwieństwie do Holenderki. Świątek udanie mieszała agresywną grę i kombinacyjną, co często myliło przeciwniczkę. Taka postawa przyniosła efekty w postaci szybkiego przełamania na 2:0. Rus nie miała ani jednej szansy na odrobienie strat w partii otwarcia, a w szóstym gemie kolejny raz oddała gema serwisowego. W efekcie 30-latka z Delft była w stanie wygrać tylko gema i po 33 minutach Światek objęła prowadzenie w setach.

Druga odsłona również zaczęła się od pewnej gry Polki, która w już w pierwszym gemie miała dwie okazje na przełamanie. Szans tych jednak nie wykorzystała, a to dodało odwagi Rus. Holenderka uderzała coraz ofensywnej, a dodatkowo popełniała mniej błędów. W drugim gemie uzyskała premierowego breaka w meczu, a następnie miała trzy okazje, by wyjść na prowadzenie 3:0. Świątek nie poddawała się jednak, doprowadziła do wyrównania w gemie, a następnie wygrała trzy gemy z rzędu.

Pojedynek stał się bardziej zacięty, ale to cały czas mistrzyni Roland Garros 2020 miała go pod kontrolą. Warszawianka wywierała presję na rywalce głębokimi i precyzyjnymi zagraniami. Rus nie mogła znaleźć sposobu na tak dysponowaną Świątek. Finalnie Polka skończyła spotkanie za trzecią piłką meczową przy podaniu Holenderki i zameldowała się w drugiej rundzie po 68 minutach gry.

Kolejną rywalką naszej tenisistki będzie Camila Giorgi. Polka i Włoszka rywalizowały już ze sobą w Australian Open 2019, także w drugiej rundzie. Wtedy lepsza okazała się tenisistka z Półwyspu Apenińskiego.

Iga Świątek (Polska, 15) – Arantxa Rus (Holandia) 6:1, 6:3