Australian Open. Wielkie zwycięstwo Murraya, planowy awans Tsitsipasa i Kyrgiosa

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne, foto: AFP

Andy Murray po niesamowitej pięciosetówce pokonał Nikołoza Basilaszwilego. Planowe i dość gładkie zwycięstwa odnieśli natomiast Stefanos Tsitsipas i Nick Kyrgios. Australijczyka w kolejnej rundzie czeka starcie z Daniiłem Miedwiediewem.

Murray to tenisista zawsze wzbudzający spore emocje. Mnóstwo fanów tenisa z całego świata dopinguje Szkota i pragnie, aby Szkot wrócił do ścisłej czołówki. Przed Australian Open Murray zaliczył pozytywne występy w turnieju w Sydney, w którym dotarł aż do finału. W Melbourne w pierwszej rundzie zmierzył się z Nikołozem Basilaszwilim.

Pojedynek rozpoczął się świetnie dla kilkukrotnego finalisty tej imprezy. Z biegiem czasu było jednak coraz trudniej, ponieważ Gruzin rozkręcał się i wreszcie wszedł na swój wysoki poziom. Losy meczu musiał rozstrzygnąć dopiero piąty set. Publiczność zgromadzona na John Cain Arena niesamowicie wspierała Brytyjczyka, który walczył jak lew. Jego zaangażowanie zostało docenione – po prawie czterogodzinnym starciu Andy Murray pokonał rozstawionego z numerem „21” Basilaszwilego 6:1, 3:6, 6:4, 6:7(5), 6:4. Kolejnym rywalem trzykrotnego mistrza wielkoszlemowego będzie japoński kwalifikant Taro Daniel.

Zgodnie z planem w drugiej rundzie zameldował się również Stefanos Tsitsipas. Rozstawiony z „czwórką” Grek poradził sobie ze Szwedem Mikaelem Ymerem 6:2, 6:4, 6:3. W drugiej rundzie czeka go spotkanie ze zdolnym Argentyńczykiem, Sebastianem Baezem, który pokonał w pięciu setach Hiszpana Alberta Ramosa-Vinolasa. Bez większych problemów awansował także Nick Kyrgios. Liam Broady nie miał większych szans z ulubieńcem miejscowej publiczności.

Rywala poznał Kamil Majchrzak. Polski tenisista w drugiej rundzie Australian Open zmierzy się z reprezentantem gospodarzy Alexem de Minurem. Rozstawiony z numerem „32” Australijczyk po ciekawym meczu pokonał Włocha Lorenzo Musettiego 3:6, 6:3, 6:0, 6:3. Niewiele brakowało, aby na tak wczesnym etapie turnieju odpadł Felix Auger-Aliassime. Rozstawiony z „dziewiątką” Kanadyjczyk zdołał jednak odwrócić losy pojedynku z Emilem Ruusuvourim i ograł Fina 6:4, 0:6, 3:6, 6:3, 6:4.


Wyniki

Wybrane mecze 1. rundy singla:

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 4) – Mikael Ymer (Szwecja) 6:2, 6:4, 6:3

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 9) – Emil Ruusuvuori (Finlandia) 6:4, 0:6, 3:6, 6:3, 6:4

Andy Murray (Wielka Brytania, WC) – Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 21) 6:1, 3:6, 6:4, 6:7(5), 6:4

Alex de Minaur (Australia, 32) – Lorenzo Musetti (Włochy) 3:6, 6:3, 6:0, 6:3

Nick Kyrgios (Australia) – Liam Broady (Wielka Brytania, Q) 6:4, 6:4, 6:3

KOMPLET WYNIKÓW