Australian Open. Wielkoszlemowy debiut Kubota i Koolhofa dobiegł końca

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Łukasz Kubot i Holender Wesley Koolhof przegrali mecz 1/8 finału w Australian Open. Polsko-holenderską parę, rozstawioną w Melbourne z numerem cztery, pokonali 7:6(2), 6:4 Australijczycy występujący dzikiej karcie, John Patrick Smith i Matthew Ebden.

Dla Polaka i Holendra był to pierwszy wspólny występ w Wielkim Szlemie, a drugi w ogóle. Mimo rozstawienia z wysokim numerem oczekiwania nie były więc ogromne. Dość powiedzieć, że z ośmiu par, które w Australian Open dotarły do ćwierćfinału, tylko dwie tworzą zawodnicy występujący ze sobą po raz pierwszy na tym poziomie.

Jednak w starciu z Johnem Patrickiem Smithem i Matthew Ebdenem, to Kubot i Koolhof byli faworytami. Rywale nie przystąpiliby do rywalizacji, gdyby nie miejsce rozgrywania imprezy. Jako reprezentanci gospodarzy otrzymali jednak od organizatorów ,,dzikie karty”.

Za otrzymaną przepustkę odwdzięczają się doskonałą postawą na korcie. W drodze do ćwierćfinału pokonali nie tylko Kubota i Koolhofa, ale też zeszłorocznych finalistów, Maxa Purcella i Luke’a Saville’a.

W spotkaniu z polsko-holenderską parą byli bardzo skuteczni w najważniejszych momentach. Sami obronili wszystkie trzy break-pointy, natomiast przy returnie wykorzysali jedną z dwóch okazji na przełamanie. Świetnie spisali się też w decydującym o losach pierwszej partii tie-breaku. Kubot i Koolhof przegrali w nim pierwszych sześć punktów.

Dwa sety trwały w sumie godzinę i 35 minut, a Australijczycy zwyciężyli 7:6(4), 6:4. Awans do ćwierćfinału Australian Open to ich największy wspólny sukces. Zmierzą się w nim z Ivanem Dodigiem i Filipem Polaskiem.

Kubota i Koolhofa czeka natomiast krótka przerwa. W tygodniu po zakończeniu Australian Open nie są zgłoszeni do żadnych zawodów. Do rywalizacji wrócą najprawdopodobniej za dwa tygodnie, przy okazji turnieju ATP 500 w Rotterdamie.

Mecz 1/8 finału:

J. P. Smith, M. Ebden (Australia) – Ł. Kubot, W. Koolhof (Polska, Holandia, 4) 7:6(2), 6:4