Australian Open. Wysokie zwycięstwo Osaki w pierwszym ćwierćfinale

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Naomi Osaka została pierwszą półfinalistką Australian Open. Awans zapewniła sobie w godzinę i sześć minut, zwyciężając 6:2, 6:2 Su-Wei Hsieh. Wszystkie wcześniejsze pojedynki pomiędzy Japonką  a Tajwanką były znacznie bardziej wyrównane.

Osaka i Hsieh to dwie jedyne Azjatki, które dotarły do najlepszej ósemki w Australian Open. O ile w przypadku rozstawionej z numerem ,,3″ Japonki nie ma mowy o zaskoczeniu takim rezultatem, o tyle udział Tajwanki w tak zaawansowanej fazie zawodów to nowość. Hsieh zadebiutowała w Wielkim Szlemie ponad 15 lat temu, ale do tej pory zawsze odpadała przed ćwierćfinałami. W Melbourne osiągnęła życiowy sukces.

Obie zawodniczki podeszły więc do spotkania ćwierćfinałowego z innym nastawianiem. Osaka jako faworytka, która musi odnieść zwycięstwo, i Hsieh, która niezależnie od rozstrzygnięcia będzie bardzo zadowolona z występu.

Różnica klas na korcie była tak duża, że podejście do rywalizacji szybko przestało mieć znaczenie. Osaka kilkukrotnie naraziła się na kontry rywalki, ale atakowała na tyle umiejętnie, że zdecydowanie częściej sama zdobywała punkty. Doskonale zdawała sobie sprawę, że uderzanie z pełną mocą każdej piłki nie jest najlepszą receptą na Hsieh.

Przekonała się o tym w kilku wcześniejszych starciach z tą zawodniczką. W czterech z dotychczasowych pięciu meczów przegrała seta, a raz nawet całe spotkanie.

Tym razem niezagrożona prowadziła od samego początku do końca. Hsieh nawet przez chwilę nie była bliżej zwycięstwa w żadnej z dwóch partii. Ani razu nie udało jej się też przełamać Japonki, mimo że miała ku temu trzy okazje.

W półfinale rywalką Osaki będzie Simona Halep lub Serena Williams. W pomeczowym wywiadzie Japnka powiedziała, że obejrzała wszystkie mecze Amerykanki w turnieju, więc zobaczymy również ten, który wyłoni jej kolejną rywalkę.

Początek drugiego ćwierćfinału, właśnie z udziałem Halep i Williams, o godzinie 9 polskiego czasu.