Australian Open. Zaplanowano transport uczestników do Melbourne

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.tennisnet.com, foto: AFP

Już za kilka tygodni w „australijskiej bańce” pojawić mają się najlepsi tenisiści i tenisistki świata. Na potrzeby ich transferu do Melbourne przewidziano wykorzystanie osiemnastu samolotów.

Organizacja tegorocznych edycji rozgrywanych w Australii turniejów przez dłuży czas wydawała się stać pod znakiem zapytania. Wszystko ze względu na związane z pandemią koronawirusa obawy gospodarzy, którzy w znacznym stopniu opanować zdołali już rozprzestrzenianie się na swoim terenie zakażeń. Z wieloma wątpliwościami spotykał się więc plan ugoszczenia przybywających z różnych stron świata tenisistek i tenisistów. Po szeregu uzgodnień i wprowadzeniu specjalnych wymogów, postanowiono jednak podjąć się tego zadania.

Najnowsze udostępnione przez organizatorów informacje potwierdzają, że czynią oni już ostatnie kroki ku temu, by ósmego lutego bezpiecznego powitać uczestników ATP Cup oraz Australia Open. W tym celu opracowana została miedzy innymi zaawansowana logistyka ich transferu do Melbourne. Wczoraj dotyczącymi jej szczegółami za pośrednictwem Twittera podzielił się dyrektor zarządzający Tennis Australia.

– Wystąpiły pewne nieuniknione opóźnienia w określeniu szczegółów lotów zawodników i chciałbym skorzystać z okazji, aby przekazać dotyczące tego aktualne informacje – napisał Tiley – Te logistyczne puzzle składają się z bardzo wielu elementów i obecnie finalizowane są już ostatnie z nich. Będziemy mieli do dyspozycji aż do osiemnastu samolotów, a limit osób na pokładzie każdego z nich wyniesie do 20%  ładowności tak, aby uczynić loty na tyle bezpiecznymi, na ile to tylko możliwe.

Nie wszyscy mieszkańcy Australii podzielają jednak optymizm organizatorów zawodów, co sprawiło, że musieli oni już zmierzyć się z pewnymi niedogodnościami. W następstwie budzących niepokój protestów lokalnej społeczności z przyjęcia tenisistów wycofać zdecydował się bowiem jeden z hoteli, w którym odbywać miała się ich kwarantanna.

Kwalifikacje do tegorocznego Australian Open rozpoczną się już w najbliższą niedzielę. Tym razem jednak mecze walczących o prawo występu w prestiżowych zawodach odbędą się w nietypowych okolicznościach. Pojedynki kwalifikacyjne ze względu na pandemiczne restrykcje rozegrane zostaną poza Australią. Tenisistki toczyć będą je w Dubaju a tenisiści w Dosze.