Australian Open. Zieliński i Nys wyeliminowali rozstawionych rywali

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Jan Zieliński i Hugo Nys udanie zainaugurowali udział w tegorocznej edycji Australian Open. W czwartek Polak i Monakijczyk w trzech setach pokonali rozstawionych z numerem 13 Rafaela Matosa i Davida Vegę Hernandeza.  

Na początku spotkania oba duety pewnie wygrywały własne serwisy. Jako pierwsi w siódmym gemie podanie rywalom odebrali Hiszpan i Brazylijczyk, którzy przełamali Zielińskiego. Warszawianin i jego partner przy podaniu tenisisty z Półwyspu Iberyjskiego błyskawicznie odrobili jednak stratę. Później gra toczyła się już zgodnie z regułą własnego podania i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. Tę dodatkową rozgrywkę lepiej rozpoczęli Matos i Vega Hernandez, którzy odskoczyli na 4:0. Para polsko-monakijska zdołała wyrównać na 4:4, ale trzy kolejne punkty padły łupem rywali i to oni objęli prowadzenie w meczu.

W drugiej odsłonie spotkania Zieliński i Nys zaatakowali jako pierwsi i zdobyli przełamanie na 3:2. Jak się później okazało to był kluczowy moment tej części meczu. W dziesiątym gemie para hiszpańsko-brazylijska przy podaniu Polaka wypracowała sobie trzy okazje z rzędu na odrobienie straty, ale warszawianin i jego partner w imponującym stylu wygrali pięć kolejnych punktów i wyrównali stan rywalizacji.

Zieliński i Nys dobrze zaczęli również decydującego seta i już w trzecim gemie odebrali podanie Vedze Hernandezowi, pomimo tego, że przeciwnicy prowadzili już 40:15. W tej części meczu Polak i Monakijczyk bardzo dobrze spisywali się we własnych gemach serwisowych i ani razu nie musieli nawet bronić się przed „breakiem”. Wypracowaną przewagę utrzymali już do końca meczu. Po 2 godzinach i 11 minutach walki wykorzystali drugą piłkę meczową i mogli wznieść ręce w geście triumfu.

W drugiej rundzie Jan Zieliński i Hugo Nys zagrają albo z Maxem Purcellem i Jordanem Thompsonem albo z Guillermo Duranem i Philippem Oswaldem.


Wyniki

Pierwsza runda debla

H. Nys, J. Zieliński (Monako, Polska) – R. Matos, D. Vega Hernandez (Brazylia, Hiszpania, 13) 6:7(4) 6:4 6:4