Australian Open. Zielone światło dla Dżokovicia?

/ Anna Niemiec , źródło: ubitennis.net, foto: AFP

Zeszłoroczny przyjazd Novaka Dżokovicia do Australii zakończył się deportacją w atmosferze skandalu. Czy w tym roku Serb będzie mógł wystąpić w Melbourne? Wiele wskazuje na to, że tak.

W zeszłym roku zasady wjazdu do Australii były bardzo rygorystyczne. Wstęp miały osoby tylko zaszczepione na Covid-19. Reprezentant Serbii oficjalnie powiedział, że nie zamierza przyjąć szczepionki, ale ubiegał się u władz Australii o tzw. wyjątek medyczny. Przyjazd 21-krotnego mistrza wielkoszlemowego na Antypody wywołał olbrzymie zamieszanie, które zakończyło się cofnięciem mu wizy, deportacją dzień przed rozpoczęciem turnieju oraz nałożeniem trzyletniego zakazu wjazdu.

W Australii w porównaniu z początkiem roku sporo zmieniło się zarówno w rządzie jak i w regulacjach dotyczących wjazdu do kraju. Szczepienia przeciw Covid-19 nie są już wymagane. Dżoković złożył wniosek o cofnięcie zakazu wjazdu i przywrócenie mu wizy. Według The Sydney Morning Herald prośba serbskiego tenisisty została rozpatrzona pozytywnie i będzie on mógł wystąpić w Melbourne.

W poniedziałek były lider światowego rankingu nie potwierdził jeszcze tych informacji. – Wciąż czekamy. Jestem w kontakcie z władzami Australii i na razie tylko tyle mogę powiedzieć – wyjaśnił na konferencji prasowej w Turynie.