Australian Open. Zverev przełamał barierę!

Alexander Zverev utrzymuje świetną formę w Australian Open. Niemiec pokonał Stana Wawrinkę 1:6, 6:3, 6:4, 6:2 i pierwszy raz w karierze awansował do półfinału Wielkiego Szlema.

Przed startem w Australian Open Alexander Zverev przegrał wszystkie trzy pojedynki podczas ATP Cup, a jego forma nie mogła napawać optymizmem – Przyjechałem do Melbourne, nie mając żadnych oczekiwań, bo grałem okropnie – przyznał hamburczyk.

Jak się okazuje takie podejście bardzo pomogło Niemcowi. Do tej pory jego najlepszym osiągnięciem wielkoszlemowym był ćwierćfinał Roland Garros 2018 i 2019. Młodszy ze Zverevów był krytykowany za niemoc wielkoszlemową. Jednak podczas tegorocznego Australian Open nadszedł przełom.

„Sasza” dotarł do ćwierćfinału, nie tracąc nawet seta. Żaden inny ćwierćfinalista nie mógł pochwalić się takim wyczynem. Rywalem Niemca o półfinał był Stan Wawrinka. Szwajcar zanotował rewelacyjny start. Zdominował przeciwnika, posyłał winnery z każdego miejsca na korcie, z kolei Zverev był nerwowy i spięty, nie mogąc grać swojego tenisa. To wszystko sprawiło, że po 18 minutach tenisista z Lozanny prowadził 5:0. Hamburczyk wywalczył honorowego gema, ale na więcej nie było go stać.

W miarę rozwoju meczu Zverev się rozluźnił, a to wpłynęło pozytywnie na jego grę. Nie popełniał wielu błędów z końca kortu, poprawił skuteczność pierwszego podania. W drugiej odsłonie nie stracił punktu przy serwisie, a kluczowego breaka zdobył w ósmym gemie.

Wawrinka grał coraz słabiej, a Niemiec wywierał większą presję. Na początku trzeciej partii tenisiści wymienili się breakami, ale potem kontrolę nad pojedynkiem ponownie przejął hamburczyk. „Sasza” wyszedł na prowadzenie 2:1 w setach i czuł się coraz pewniej.

Rozpędzony Zverev wygrał pierwsze cztery gemy w czwartej partii. Mistrz tego turnieju z 2014 roku nie był w stanie nawiązać wyrównanej walki z Niemcem. Szwajcar utrzymał jeszcze dwukrotnie podanie, ale przy serwisie „Saszy” był bezradny.

Tym samym, po 2 godzinach i 20 minutach, Zverev mógł cieszyć się z awansu do pierwszego półfinału wielkoszlemowego – To fantastyczne uczucie. Robiłem dobre wyniki w turniejach, ale nie mogłem przełamać tej bariery w Wielkich Szlemach. Nie wyobrażasz sobie, ile to dla mnie znaczy. Mam nadzieję, że to pierwszy z wielu – cieszył się Zverev.

W walce o finał rywalem Niemca będzie lepszy z pary Rafael Nadal – Dominic Thiem.

Ćwierćfinał singla:

Alexander Zverev (Niemcy, 7) – Stan Wawrinka (Szwajcaria, 15) 1:6, 6:3, 6:4, 6:2