Australian Open. Zwycięstwa Thiema i Wawrinki, Zverev z problemami

Dominic Thiem, ubiegłoroczny finalista tej imprezy, przeszedł pierwszy test w Australian Open 2021. Austriak pokonał w trzech setach Michaiła Kukuszkina. Do drugiej rundy bez problemów awansowali też Stan Wawrinka oraz Milos Raonic. Nieco trudniejsze zadanie miał Alexander Zverev, który stracił seta z Marcosem Gironem. Z turniejem pożegnał się natomiast Gael Monfils.

Dominic Thiem nie miał najlepszego początku sezonu 2021. Austriak przegrał mecz pokazowy w Adelajdzie z Rafaelem Nadalaem, a następnie uległ Matteo Berrettiniemu w ATP Cup. Nieco lepiej zaprezentował się w drugim grupowym spotkaniu w tych drużynowych rozgrywkach, ale po wygraniu seta z Benoitem Paire’em, Francuz poddał pojedynek.

Finalista Australian Open 2020 zdołał jednak bez straty seta wyeliminować Michaiła Kukuszkina na otwarcie pierwszego turnieju wielkoszlemowego w roku, choć na początku pojawiły się pewne problemy. Co prawda Thiem objął prowadzenie 4:2 w pierwszej partii, ale cierpliwa i solidna gra Kazacha pozwoliła mu odrobić straty, a następnie starszy z tenisistów przełamał na 6:5. W kolejnym gemie Kukuszkin miał nawet piłkę setową, ale okazję tę zmarnował i losy odsłony musiał rozstrzygnąć tie-break. W nim już znacznie lepiej zaprezentował się trzeci zawodnik na świecie, a Kazach nie był w stanie ustabilizować formy serwisowej.

W drugim secie jako pierwszy podanie stracił Thiem i cały czas walczył ze znalezieniem odpowiedniego rytmu gry. To udało mu się w połowie partii i od stanu 0:2 wygrał sześć gemów z rzędu, tym samym obejmując prowadzenie 2:0 w setach. Trzecia odsłona należała już w pełni do mistrza US Open 2020. 27-latek z Wiener-Neustadt kontrolował przebieg gry i czuł się coraz pewniej na korcie. W efekcie, po 2 godzinach i 42 minutach, zameldował się w drugiej rundzie.

Przed stratą seta nie zdołał uchronić się Alexander Zverev. Marcos Giron stawił zacięty opór w pierwszych dwóch setach, które trwały prawie dwie godziny. Niemiec przełamał w piątym gemie, ale nie potrafił tej przewagi doprowadzić do końca. Amerykanin wyrównał na 4:4, a następnie, po zaciętym tie-breaku, wykorzystał piątą piłkę setową i objął prowadzenie w meczu. W drugiej partii finalista US Open 2020 stopniowo polepszał swoją grę i budował przewagę. Wyszedł na prowadzenie 5:2, ale nie był w stanie szybko zakończyć seta. Losy tej odsłony także musiał rozstrzygnąć tie-break, ale tym razem padł on łupem wyżej notowanego tenisisty.

Następne dwa sety miały już zupełnie inny przebieg. Zverev grał coraz pewniej i nie pozwalał na przejęcie inicjatywy rywalowi. W efekcie w każdym z tych setów wystarczyło po jednym przełamaniu, które okazały się kluczowe dla losów odsłon.

Najmniejszych problemów z odniesieniem zwycięstw w pierwszym dniu turnieju nie mieli za to Stan Wawrinka i Milos Raonic. Szwajcar stracił dziewięć gemów z Pedro Sousą, z kolei Kanadyjczyk oddał o gema mniej Federico Corii.

Największą niespodzianką, jak do tej pory, była porażka rozstawionego z numerem „10” Gaela Monfilsa. Francuz przegrał w pięciu setach z Emilem Ruusuvuorim. To właśnie Fin był partnerem treningowym paryżanina podczas kwarantanny w Melbourne. Dla 21-latka z Helsinek to największe zwycięstwo w karierze i walczył o nie naprawdę zacięcie. Ruusuvuori obronił aż 17 break pointów w meczu.

To było trudne spotkanie. Najprawdopodobniej był to najdłuższy mecz, jaki w życiu grałem – przyznał Fin. – Oboje mieliśmy lepsze i gorsze momenty, dlatego musieliśmy rozegrać pięć setów. Cieszę się jednak, że byłem w stanie sobie poradzić – zakończył.

Dominic Thiem (Austria, 3) – Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 7:6(2), 6:2, 6:3

Alexander Zverev (Niemcy, 6) – Marcos Giron (USA) 6:7(8), 7:6(5), 6:3, 6:2

Emil Ruusuvuori (Finlandia) – Gael Monfils (Francja, 10) 3:6, 6:4, 7:5, 3:6, 6:3

Milos Raonić (Kanada, 14) – Federico Coria (Argentyna) 6:3, 6:3, 6:2

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 17) – Pedro Sousa (Portugalia) 6:3, 6:2, 6:4

Taylor Fritz (USA, 27) – Albert Ramos-Vinolas (Hiszpania) 7:6(6), 3:6, 6:2, 7:6(6)

Adrian Mannarino (Francja, 32) – Dennis Novak (Austria) 6:2, 6:4, 7:6(2)

Reilly Opelka (USA) – Yen-Hsun Lu (Tajwan) 6:3, 7:6(2), 6:3

Corentin Moutet (Francja) – John Millman (Australia) 6:4, 6:7(4), 3:6, 6:2, 6:3

Pedro Martinez (Hiszpania) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 6:7(3), 6:1, 6:1, 6:1

Asłan Karacew (Rosja, Q) – Gianluca Mager (Włochy) 6:3, 6:3, 6:4

Aleksander Bublik (Kazachstan) – Aljaż Bedene (Słowenia) 6:4, 7:5, 5:7, 6:4

James Duckworth (Australia) – Damir Dżumhur (Bośnia i Hercegowina, LL) 6:3, 6:2, 6:4

Marton Fucksovics (Węgry) – Marc Polmans (Australia, WC) 4:4, 6:3, 6:1, 6:7(3), 6:3

Alex Bolt (Australia, WC) – Norbert Gombos (Słowacja) 6:2, 6:2, 4:6, 6:3