Badosa nową wiceliderką

/ Dominika Opala , źródło: własne /www.wtatennis.com, foto: AFP

Paula Badosa od poniedziałku będzie drugą tenisistką na świecie. Hiszpanka zapewniła sobie pozycję wiceliderki w najnowszym notowaniu, dzięki osiągnięciu półfinału w Stuttgarcie. Będzie to najwyższe miejsce tej tenisistki w karierze.

Paula Badosa od kilku tygodni starała się o awans na drugie miejsce w rankingu. Dwukrotnie była o krok od tego osiągnięcia – w Miami, a potem w Charleston brakowało jej tylko jednego zwycięstwa. W końcu dopięła swego podczas turnieju w Stuttgarcie. Hiszpanka pokonała Ons Jabeur w trzech setach i awansowała do półfinału imprezy. Tym samym pewne jest, że od przyszłego tygodnia będzie nową wiceliderką rankingu WTA, wyprzedzając Barborę Krejczikovą.

– To był mój cel i bardzo chciałam go osiągnąć – powiedziała Badosa w rozmowie z WTA Insider. – Dla mnie to spełnienie marzeń. Jestem szczęśliwa, że to osiągnęłam i że mogłam pozbyć się tej mentalnej blokady podczas meczu i zagrać naprawdę dobrze – dodała.

Jeszcze rok temu, Badosa była klasyfikowana na 62. miejscu w rankingu. Dopiero zaczynała marsz w górę klasyfikacji. Przełomowym turniejem był z pewnością Mutua Madrid Open, gdzie jako zawodniczka grająca z „dziką kartą” dotarła do półfinału. Następnie 24-latka urodzona w Nowym Jorku zdobyła premierowy tytuł w głównym cyklu w Belgradzie i zanotowała pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał podczas Roland Garros. Pod koniec 2021 roku Badosa triumfowała w Indian Wells i to pozwoliło jej zadebiutować w Top 10 rankingu, a sezon zakończyła na 8. pozycji.

Na początku kwietnia Hiszpanka awansowała na trzecią lokatę, a w poniedziałek zadebiutuje na fotelu wiceliderki.