Barcelona. Alcaraz przetrwał maraton i wygrał wielki finał!

Pogoda w stolicy Katalonii dawała się zawodnikom we znaki przez cały tydzień. Skala utrudnień była na tyle duża, że mecze półfinałowe oraz wielki finał rozegrano tego samego dnia. Nie przeszkodziło to Carlosowi Alcarazowi, który najpierw wygrał półfinał trwający ponad trzy i pół godziny, a następnie pokonał w finale Pablo Carreno-Bustę 6:3, 6:2.

W półfinale dolnej części drabinki spotkało się dwóch specjalistów od gry na mączce – Diego Schwartzman oraz Pablo Carreno-Busta. Argentyńczyk rozpoczął od prowadzenia 2:0, ale nie utrzymał poziomu gry i od tego momenu do końca seta wygrał zaledwie jednego gema. Schwartzman kontrolował wydarzenia przez połowę drugiej partii. Do stanu 3:3 zdecydowanie wygrywał swoje podania i generował punkty na przełamanie przy serwisie rywala. Hiszpan wykorzystał jednak chwilę słabości przeciwnika i dokonał przełamania przy pierwszej okazji w siódmym gemie. Po godzinie i czterdziestu minutach Carreno-Busta wygrał 6:3, 6:4.

Zupełnie inny przebieg miał półfinał górnej części pomiędzy Carlosem Alcarezem, a Alexem De Minaurem. Pierwszy set nie przyniósł żadnych przełamań, a Australijczyk wygrał w dogrywce do czterech. Druga partia była świadectwem klasy Hiszpana. De Minaur serwował po mecz przy stanie 5:4, ale Alcaraz doprowadził do wyrównania. Po niebywale zaciętym gemie serwisowym faworyta, Australijczyk ponownie serwował po mecz, tym razem przy stanie 6:5 i miał dwie piłki meczowe (pierwsza z nich poniżej!). Ostatecznie żadnej nie wykorzystał i przegrał dogrywkę do czterech. Utracone okazje zemściły się w trzecim secie, który w końcowej fazie rozstrzygnął na swoją korzyść nastolatek z El Palmar, wygrywając 6:4.

Hiszpański finał zwiastował zaciętą walkę. Alcaraz był faworytem, ale Carreno-Busta spędził tego dnia o dwie godziny mniej na korcie. Rzeczywistość była jednak zupełnie inna. Rewelacyjny reprezentant młodego pokolenia całkowicie zdominował rywala. Starszy z zawodników nie miał żadnej szansy na przełamanie w całym spotkaniu, a swoje podanie przegrał czterokrotnie. Ostatecznie Alcaraz wygrał 6:3, 6:2 przypieczętowując przyszłotygodniowy awans do TOP10 rankingu.

Półfinał singla

Pablo Carreno-Busta (Hiszpania, 8) – Diego Schwartzman (Argentyna, 6) 6:3, 6:4
Carlos Alcaraz (Hiszpania, 5) – Alex De Minaur (Australia, 10) 6:7(4), 7:6(4), 6:4