Barcelona. Thiem czwartym mistrzem w ciągu 15 lat!

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Dominic Thiem stał się drugim zawodnikiem w sezonie, który wygrał więcej niż jeden turniej. Austriak był bezkonkurencyjny w stolicy Katalonii, pokonując w finale Daniiła Miedwiediewa 6:4, 6:0. Tym samym tenisista z Wiener Neustadt sięgnął po dziewiąty tytuł na mączce.

Dominic Thiem kolejny raz udowodnił, że nie bez przyczyny nazywany jest „królewiczem mączki”. Austriak sięgnął po tytuł w Barcelonie po rewelacyjnej grze w całym tygodniu, nie tracąc seta. Nawet Rafael Nadal nie był go w stanie zatrzymać w półfinale.

W finale natomiast Thiem zmierzył się z Daniiłem Miedwiediewem i to spotkanie było zdecydowanie łatwiejsze dla Austriaka, choć początek tego nie zapowiadał. Rosjanin także prezentował świetną formę podczas tego tygodnia, ale w meczu o mistrzostwo nie wykorzystał słabszego startu Thiema i musiał się obejść smakiem zwycięstwa.

Moskwianin rozpoczął od prowadzenia 3:0. Od razu zaskoczył rywala ofensywnymi uderzeniami i grą kombinacyjną, co utrudniło Thiemowi wejście w odpowiedni rytm. Od tego momentu jednak sytuacja zaczęła się zmieniać, Austriak znacznie lepiej czytał grę i posyłał głębokie krosowe forehandy, co otwierało kort i było kopalnią winnerów. Miedwiediew miał problemy z przystosowaniem się do takiej gry i przegrał pięć gemów z rzędu. Zdołał jeszcze wygrać gema przy swoim podaniu, ale w kolejnym Thiem nie wypuścił okazji z rąk i zakończył partię otwarcia na swoją korzyść.

Intensywny tydzień pod względem gry odbił się na Rosjaninie, który w końcówce pierwszej odsłony skorzystał z pomocy medycznej. Drugi set był zdominowany przez Thiema, który zachwycał zagraniami. Miedwiediew nie był w stanie nawiązać wyrównanej walki. Austriak stracił zaledwie pięć punktów w sześciu gemach i sięgnął po trzynasty tytuł w karierze, dziewiąty na kortach ziemnych.

Thiem, wygrywając Barcelona Open Banc Sabadell, stał się czwartym zawodnikiem w ciągu 15 lat, który zdobył trofeum w stolicy Katalonii. Jednocześnie tenisista z Wiener Neustadt sięgnął po drugie trofeum w tym sezonie (Indian Wells, Barcelona), co udało się do tej pory tylko Rogerowi Federerowi.

Ostatnim reprezentantem Austrii, który wygrywał w Barcelonie był Thomas Muster w 1995 i 1996 roku.


Wyniki

Finał singla:

Dominic Thiem (Austria, 3) – Daniił Miedwiediew (Rosja, 7) 6:4, 6:0