Barty zatrzymała pogromczynię Świątek

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Poznaliśmy pierwsze ćwierćfinalistki Western & Southern Open. Do najlepszej ósemki turnieju awansowały Venus Williams, Maria Sakkari i Ashleigh Barty, która wyeliminowała Anett Kontaveit.

Pogromczyni Igi Świątek postawiła turniejowej „jedynce” bardzo twarde warunki i w pierwszej partii zwyciężyła z przewagą jednego przełamania. W drugiej odsłonie meczu Estonka dwukrotnie wychodziła na prowadzenie z „breakiem”, ale mistrzyni Roland Garros za każdym razem błyskawicznie odrabiała stratę i ostatecznie udało jej się doprowadzić do wyrównania. W decydującym secie gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu do wyniku 3:3.  Jako pierwsza w siódmym gemie podanie rywalce odebrała Kontaveit. 23-latka urodzona w Tallinie przy wyniku 5:4 serwowała, żeby zakończyć spotkanie i była dwa punktu od zwycięstwa. Barty zdołała jednak odrobić stratę, a chwilę później wygrała również dwa następne gemy i mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Kolejną rywalką wiceliderki światowego rankingu będzie Maria Sakkari, która po 2 godzinach i 43 minutach walki złamała opór Aryny Sabałenki. Białorusinka wygrała pierwszego seta w tie-breaku, ale w dwóch kolejnych o jedno przełamanie lepsza była reprezentantka Grecji.

O półfinał zawodów zagra również Venus Williams. Amerykańska gwiazda, także w trzech setach, pokonała Donnę Vekić. W pierwszej partii siedmiokrotna mistrzyni wielkoszlemowa popełniała zbyt dużo niewymuszonych błędów by móc myśleć o zwycięstwie. W dalszej części spotkania zdecydowanie podniosła jednak poziom swojej gry, a Chorwatka nie znalazła już na to odpowiedzi.

Starsza z sióstr Williams w ćwierćfinale zagra albo z Simoną Halep albo z Madison Keys.