Basilaszwili nie obroni tytułu

Nikoloz Basilaszwili przegrał w meczu drugiej rundy China Open ze Stefanosem Tsitsipasem w trzech setach. Tym samy Gruzin nie obroni trofeum wywalczonego przed rokiem. Awans do ćwierćfinału wywalczyli Zverev, Querrey oraz Isner.

Rok temu Basilaszwili pokonał kolejno Socka, Verdasco, Jaziriergo, Edmunda i w finale Juana Martina Del Potro. Teraz zatrzymał się już na drugiej rundzie, a jego pogromcą został Stefanos Tsitsipas. Grek, rozstawiony z numerem trzy, słabo rozpoczął spotkanie. Szybko stracił podanie, a później całego seta. Jednak w kolejnych partiach był już zdecydowanie pewniejszy. Zdobywał breaki, nie dając szans na przełamanie Gruzinowi. Ostatecznie po dwóch godzinach i dziesięciu minutach wykorzystał drugiego meczbola. Było to ich drugie bezpośrednie starcie, ponownie lepszy okazał się Tsitsipas.

O półfinał Grek powalczy z Johnem Isnerem. Amerykanin w tradycyjny sposób, po tie breaku, wygrał premierowego seta z Danielem Evansem. Drugą odsłonę przechylił na swoją korzyść zdobywając breaka na 6:5. A następnie potwierdzając go gemem w pięciu punktach.

Będzie to trzeci pojedynek Tsitsipasa z Isnerem. Do tej pory dwukrotnie wygrywał „wieżowiec” z Greensboro.

Inną parę ćwierćfinałową stworzyli Alexander Zverev i Sam Querrey. Niemiec potrzebował zaledwie 63. minut aby pokonać Felixa Augera-Aliassime’a. Zdecydowanie więcej emocji dostarczyło starcie Amerykanina z Diego Schwartmanem. Dwa pierwsze sety zakończyły się tie breakiem. Dopiero decydujący zakończył się szybciej. W nim Querrey przełamał rywala w czwartym gemie i bardzo dobrze serwował. Tym samym to on powalczy o półfinał China Open.

Alexander Zverev (Niemcy, 2) – Felix Auger-Aliassime (Kanada) 6:3, 6:1

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3) – Nikoloz Basilaszwili (Gruzja) 4:6, 6:3, 6:2

Sam Querrey (USA) – Diego Schwartzman (Argentyna) 7:6(2), 6:7(6), 6:3

John Isner (USA) – Daniel Evans (Wielka Brytania, Q) 7:6(3), 7:5