Bastad. Cenne zwycięstwo Thiema

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Dominic Thiem małymi kroczkami wraca do dawnej formy. Austriak ma za sobą trudny czas spowodowany kontuzją nadgarstka. W czwartek, mistrz US Open 2020 awansował do pierwszego ćwierćfinału w głównym cyklu od ponad roku, pokonując w Bastad Roberto Bautistę Aguta.

W marcu, Dominic Thiem powrócił do rywalizacji po prawie 9 miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją. Austriak próbował swoich sił zarówno w challengerach, jak i w turniejach głównego cyklu, ale, jak się okazało, odbudowanie dawnej formy nie jest takie łatwe. Od marca podopieczny Nicolasa Massu przegrał siedem spotkań, nie wygrał żadnego.

Przełom przyszedł w ubiegłym tygodniu podczas challengera w Salzburgu, kiedy to w pierwszej rundzie pokonał rodaka, Filipa Misolica. Następnie w trzech setach uległ Facundo Bagnisowi, ale już wtedy było widać, że dwukrotny finalista Roland Garros jest coraz pewniejszy w rywalizacji.

Thiem poszedł za ciosem i kontynuuje dobrą grę w Bastad, w imprezie rangi ATP 250. Austriak, który obecnie plasuje się na 339. miejscu w zestawieniu tenisistów, gra w szwedzkim turnieju dzięki zamrożonemu rankingowi. W pierwszej rundzie pokonał Emila Ruusuvuoriego, który w tym sezonie zanotował już kilka wartościowych wyników. Następnie, były trzeci zawodnik na świecie odniósł największe zwycięstwo od czternastu miesięcy i wyeliminował Roberto Bautistę Aguta. Tym samym Thiem awansował do ćwierćfinału Nordea Open 2022, gdzie zmierzy się z Sebastianem Baezem.

– Zwycięstwo nad Emilem dało mi pewność, że mogę ponownie rywalizować z najlepszymi na świecie. Spodziewałem się i miałem nadzieję, że z Roberto zagram wyrównany mecz. Kiedy wygrałem partię otwarcia w tie-breaku, pomyslałem: „Hej, mogę wygrać ten mecz”. Do końca spotkania wierzyłem, a trzeci set był bardzo dobry w moim wykonaniu – podsumował Thiem.

Dominic Thiem (Austria, PR) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 4) 7:6(5), 3:6, 6:4