Bastad. Ruud wywiązał się z roli faworyta

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Casper Ruud prezentował świetną formę przez cały tydzień w Nordea Open. To przyniosło efekty w postaci triumfu i pobicie osiągnięcia ojca. W finale Norweg pokonał Federico Corię 6:3, 6:3 i zdobył trzecie trofeum w głównym cyklu. 

Obecny sezon jest dla Caspera Ruuda bardzo udany. W maju okazał się najlepszy w Gonet Geneva Open. Sukces ten powtórzył także w Bastad, tracą w całym turnieju tylko 13 gemów w drodze po tytuł. Rywalem Norwega w niedzielnym finale był Federico Coria, brat Guillermo Corii. Dla młodszego brata finalisty Roland Garros 2004 był to pierwszy mecz o mistrzostwo na poziomie ATP Tour.

Od początku spotkania to 22-latek z Oslo dyktował warunki na korcie. Świetnie spisywał się z forehandu i spychał rywala do defensywy. Argentyńczyk nie do końca radził sobie z top-spinami granymi przez Ruuda, przez co ten zyskiwał przewagę sytuacyjną w wymianach. Po tym, jak Norweg wyszedł na prowadzenie 4:0, Coria odrobił częściowe straty. Jednak nie było to wystarczające, by pozytywnie zakończyć partię otwarcia.

Druga odsłona miała podobny przebieg. Tenisista rozstawiony z „jedynką” wypracował solidną przewagę, prowadząc 5:2. Chwila dekoncentracji sprawiła, że w drugim secie także stracił serwis, ale na więcej nie pozwolił przeciwnikowi. Po 88 minutach Ruud cieszył się z kocowego zwycięstwa i przebicia osiągnięcia swojego ojca, Christiana. Ruud senior grał w finale w Bastad 26 lat temu, ale wówczas musiał zadowolić się drugim miejscem.

Triumf tutaj wiele znaczy, szczególnie, że byłem rozstawiony z „jedynką” i to powodowało nerwy – stwierdził Ruud. – Ja i mój tata żartowaliśmy sobie, kiedy go przebije w różnych osiągnięciach, ale teraz sądzę, że poprawiłem już wszystkie jego dokonania! – dodał z uśmiechem. – Rodzina Ruudów w końcu może zabrać to trofeum do domu.

Ogólnie Ruud zdobył trzeci tytuł w karierze (wygrał w Buenos Aires w 2020 roku i w Genewie w 2021 roku). To zwycięstwo w Szwecji jest jednak wyjątkowe.

To był niesamowity tydzień, być może najlepszy w moim życiu. To było fantastyczne uczucie grać przy wsparciu Szwedów, Duńczyków i Norwegów. Czułem się, jakbym grał w domu – zapewnił tenisista ze Skandynawii.


Wyniki

Finał singla:

Casper Ruud (Norwegia, 1) – Federico Coria (Argentyna) 6:3, 6:3