Bastad: sensacyjne finalistki

/ Krzysztof Domaradzki, źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Mathilde Johansson i Polona Hercog zmierzą się w finale turnieju w szwedzkim Bastad. Skład meczu decydującego o tytule jest zaskakujący, albowiem obie zawodniczki sklasyfikowane są w dziewiątej dziesiątce rankingu WTA Tour.

W pierwszym półfinałowym pojedynku 27-letnia Johansson w dwóch setach rozprawiła się z Johanną Larsson. Urodzona w Goeteborgu reprezentantka Francji zwyciężyła 6:4, 6:4. W obu setach zawodniczka zajmująca 83. pozycję w rankingu WTA Tour była lepsza od szwedzkiej rywalki o jedno przełamanie, a to w zupełności wystarczyło jej do wywalczenie przepustki do finału. Francuska dopiero drugi raz w karierze stanie przed szansą sięgnięcia po tytuł turnieju WTA.

Znacznie efektowniej miejsce w starciu decydującym o tytule zapewniła sobie Hercog. 21-letnia Słowenka zaskakująco łatwo rozprawiła się z Moną Barthel. Rozstawionej z „siódemką” Niemce oddała tylko 4 gemy, zwyciężając 6:1, 6:3. Hercog – 86. zawodniczka zestawienia WTA Tour – od faworyzowanej rywalki była lepsza praktycznie w każdym elemencie, dzięki czemu po raz czwarty stanie przed szansą sięgnięcia po tytuł WTA. Do tej pory ta sztuka udała jej się tylko raz – w zeszłym roku w… Bastad.

Faworytką finału będzie Hercog, za którą najbardziej przemawia fakt, że jest obrończynią tytułu. Co więcej, młoda Słowenka już raz Johansson ograła – przed czterema laty we włoskiej Civitavecchii zwyciężyła 6:2, 6:4.


Wyniki

Półfinały singla:
Mathilde Johansson (Francja) – Johanna Larsson (Szwecja) 6:4, 6:4
Polona Hercog (Słowenia) – Mona Barthel (Niemcy, 7) 6:1, 6:3