Bastad. Siódmy tytuł Fogniniego

/ Dominika Opala , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Fabio Fognini został triumfatorem SkiStar Swedish Open 2018. Włoch pokonał w finale Richarda Gasqueta 6:3, 3:6, 6:1 i sięgnął po drugi tytuł w tym sezonie. W sumie jest to siódme trofeum na koncie tenisisty z Sanremo.

Przed tym spotkaniem bilans pojedynków tych zawodników był korzystny dla Francuza (2:1). Ten mecz lepiej rozpoczął się dla Gasqueta, który po błędach rywala uzyskał breaka. Jednak potem to Fognini odzyskał koncentrację, grał dobrze z głębi kortu, a także kończył piłki przy siatce, wygrywając pięć gemów z rzędu. To pozwoliło mu na przejęcie kontroli w secie i zakończenie go po 32 minutach.

Druga partia rozpoczęła się pechowo dla Włocha, który popełnił trzy podwójne błędy z rzędu i stracił serwis. Tym razem Gasquet wykorzystał tę przewagę oraz poprawił grę w defensywie, co utrudniło walkę Fogniniemu. Losy zwycięstwa musiały być rozstrzygnięte w trzecim secie.

Młodszy z tenisistów rozpoczął decydującą partię dużo pewniej. Uderzał ofensywnie z backhandu, co zaskoczyło nieco Gasqueta. Fognini szybko uzyskał przełamanie i nie zwalniał tempa. Po chwili kolejny raz wygrał gema na serwisie rywala i nic nie było go w stanie powstrzymać przed zwycięstwem. Za czwartą piłką mistrzowską dopiął swego i mógł świętować siódmy triumf w karierze.

Po drugim secie pomyślałem: „Został tylko jeden set”, dlatego starałem się wywrzeć presję i grać agresywnie. To był klucz do zwycięstwasolidne i ofensywne granie na początku trzeciego seta – przyznał triumfator tegorocznej edycji turnieju w Bastad – Jestem zmęczony, ale szczęśliwy. Zagrałem dużo meczów w tym tygodniu.

To drugi tytuł Fogniniego w tym sezonie, pierwszy wywalczył w Sao Paulo na przełomie lutego i marca. W sumie siódmy raz wzniósł trofeum w zawodowym tourze. Co ciekawe, za każdym razem na mączce.