Berdych chwali Leheczkę: Ma przed sobą wielką przyszłość

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.tennisworldusa.org/, własne, foto: AFP

Jednym z tenisistów młodego pokolenia, który bardzo dobrze radzi sobie w obecnym sezonie jest Jirzi Leheczka. W wywiadach 21-latek wielokrotnie podkreślał, że wzoruje się na swoim rodaku Tomaszu Berdychu, a ten postanowił odpowiedzieć na pochwały kolegi z reprezentacji.

Rok 2023 rozpoczął się stosunkowo niedawno, ale Leheczka zdążył odnotować w nim kilka interesujących rezultatów. W Melbourne Czech zawędrował aż do ćwierćfinału, a po drodze do tego etapu turnieju pokonał między innymi Bornę Czoricia, Camerona Norriego i Felixa Augera-Aliassime.

Podobnie imponujący występ Jirzi odnotował pod koniec lutego w Dosze. Podczas katarskich zawodów reprezentant naszych południowych sąsiadów dotarł do półfinału i zostawił w pokonanym polu na przykład Andrieja Rublowa.

Wzmiankowane sukcesy dały Czechowi awans do pierwszej pięćdziesiątki rankingu i nie uszły uwadze Tomasza Berdycha. Finalista Wimbledonu z 2010 roku docenił swego rodaka, mówiąc:

Jest bardzo młody, ale – z tego, co widziałem –  na korcie nie brak mu opanowania. To dobry znak. Ponadto podoba mi się jego przygotowanie fizyczne. Ma odpowiednio silne ciało, a dla zawodników w jego wieku ten aspekt bywa trudny. Często brak im mięśni i mocy, ale Jirziego to nie dotyczy.

Słyszałem, że kilka razy wskazywał mnie jako swój wzór. Miło to słyszeć i wiedzieć, że jest się dla kogoś odrobiną inspiracji. To trochę zabawne, bo gdy wygrywałem z kadrą Puchar Davisa, on był jeszcze dzieciakiem. Dziś gra zawodowo w tenisa, więc widać, że zaszła zmiana pokoleniowa. Teraz mocniej uświadamiam sobie różnicę wieku, jaka nas dzieli, ale poza tym jest w porządku. Sądzę, że przed Leheczką jest wielka przyszłość i to on powinien przejąć pałeczkę po mnie i Radku Sztepankuzapewnił gwiazdor czeskiego tenisa.

Jirzi Leheczka wystąpi w turnieju rangi ATP Masters 1000 w Indian Wells. W pierwszej rundzie tej imprezy Czech zagra z Francuzem Arthurem Rinderknechem.