Billie Jean King Cup. Falkowska zastąpi Linette

/ Szymon Adamski , źródło: PZT, foto: AFP

Weronika Falkowska zastąpiła Magdę Linette w składzie reprezentacji Polski, która w dniach 16-17 kwietnia spotka się w Bytomiu (Hala Na Skarpie) z drużyną Brazylii w meczu play off Billie Jean King Cup.

– Magda wróciła niedawno na korty po kontuzji i operacji kolana, więc obawia się o swoje zdrowie przy zmianie nawierzchni z ziemnej na twardą. Przez tę przerwę uciekło jej kilka turniejów, dlatego postanowiła pozostać w Charleston i zagrać tam w przyszłym tygodniu w turnieju WTA. Zastąpi ją w składzie Weronika Falkowska, która w tym sezonie wygrała trzy turnieje ITF w Monastyrze i prezentuje wysoką formę – tłumaczy zmianę kapitan reprezentacji Polski Dawid Celt.

Linette zajmuje obecnie 51. miejsce w rankingu WTA Tour i w najbliższych miesiącach będzie walczyć o prawo gry w singlu w igrzyskach olimpijskich w Tokio, obok Igi Świątek.

Celt wykorzystał pierwszą z dwóch przysługujących kapitanom, zgodnie z regulaminem ITF, możliwości dokonania zmian już po ogłoszeniu oficjalnego składu (na 10 dni przed meczem). Może więc teraz dokonać jeszcze jednej roszady.

Oprócz Falkowskiej, w składzie polskiej drużyny znalazły się zgłoszone wcześniej: Katarzyna Kawa, Magdalena Fręch, Urszula Radwańska  i deblistka Paula Kania-Choduń. Jako zawodniczka rezerwowa w zgrupowaniu reprezentacji weźmie udział też Martyna Kubka.

Zespół Brazylii pojawi się za to w Bytomiu w składzie: Gabriela Ce, Laura Pigossi, Carolina Meligeni-Alves i Luisa Stefani oraz kapitan Roberta Burzagli.

Dwudniowa rywalizacja toczyć się będzie w Hali na Skarpie, na korcie twardym o nawierzchni typu Mapecoat TNS Finish 3, Indoor i piłkami Tretorn Serie+. Zwycięstwo w meczu oznacza prawo gry w przyszłorocznych kwalifikacjach do finałowego turnieju Billie Jean King Cup w Budapeszcie.