Billie Jean King Cup.Rosja po raz piąty

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.billiejeankingcup.com, foto: AFP

Reprezentacja Rosji sięgnęła po tytuł mistrzyń podczas rozgrywanego w Pradze turnieju finałowego Billie Jean King Cup. Nasze wschodnie sąsiadki już po meczach singlowych zapewniły sobie triumf. Tym samym po trzynastu latach powracają na mistrzowski tron.

W 2015 roku tenisowa reprezentacja Rosji kobiet przybyła do stolicy Czech, aby walczyć z gospodyniami o tytuł mistrzowski. Czeszki z Karoliną Pliszkovą na czele wygrały 3:2 i sięgnęły po tytuł mistrzowski. W tym roku Rosjanki z Anastazją Pawluczenkową jako jedyną z obecnego składu pamiętającą tamten finały przybyli do praskiej O2 Areny. A to po to, aby walczyć o piąty tytuł mistrzowski. Po zwycięstwach nad Francją i Kanadą w grupie oraz Stanami Zjednoczonymi w półfinale, w sobotę tenisistki Sbornej stanęły do walki w finale. Ich rywalkami były Szwajcarki, które miały szansę na pierwszą w historii wygraną.

Jako pierwsze na kort wyszły Daria Kasatkina i Jil Teichmann. W premierowym pojedynku między obiema zawodniczkami górą była ta pierwsza. Rosjanka pięciokrotnie odebrała podanie rywalce i wyprowadziła swą reprezentację na prowadzenie. W drugim meczu spotkały się Ludmiła Samsonova i Belinda Bencic. Niespodzianką było pojawienie się na korcie tej pierwszej, która w ostatniej chwili zastąpiła kontuzjowaną Anastazję Pawluczenkową. Czterdziesta rakieta świata nie przestraszyła się wyżej notowanej przeciwniczki i po trzysetowym boju dała swej drużynie drugi punkt, a co za tym idzie, zapewniła piąty tytuł mistrzowski w historii rozgrywek. Poprzednio Rosjanki wygrywały w latach 2004,2005, 2007 i 2008. Szwajcarki po raz drugi stanęły do walki o tytuł i podobnie jak w 1998, musiały uznać wyższość rywalek.


Wyniki

Finał Billie Jean King Cup 2021

Rosja – Szwajcaria 2:0

Daria Kasatkina – Jil Teichmann 6:2, 6:4

Ludmiła Samsonova – Belinda Bencic 3:6, 6:3, 6:4

Jekaterina Aleksandrowa/Daria Kasatkina – Viktorija Golubić/Stefanie Vogele nie rozegrano