BJK Cup. Bardzo ważne zwycięstwo Fręch. Polki bliżej awansu

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Andrzej Szkocki

Już tylko jeden wygrany mecz dzieli Polskę od zwycięstwa z Brazylią! W pierwszym sobotnim pojedynku Magdalena Fręch pokonała 4:6, 6:3, 7:6(4) Laurę Pigossi. Biało-czerwone prowadzą 2-1. O punkt dający awans powalczy Katarzyna Kawa, która zastąpi Urszulę Radwańską.

Już w 2022 roku polskie tenisistki mogą rywalizować z najlepszymi reprezentacjami świata. By tak się stało, muszą poradzić sobie w Bytomiu z Brazylią. Po trzech meczach znajdują się w dogodnej pozycji. Prowadzą 2-1 i już tylko jeden krok dzieli je od zrealizowania celu. Największa w tym zasługa Magdaleny Fręch.

Liderka naszej reprezentacji wygrała dwa spotkania. Wczoraj poradziła sobie w dwóch setach z Caroliną Meligeni Alves, a dziś stoczyła niesamowity, trwający ponad trzy godziny bój z Laurą Pigossi. Starsza z Brazylijek przechodzi w Bytomiu samą siebie. Gra jak natchniona, a na dodatek zmęczenie zdaje się jej nie dotyczyć. Po 2 godzinach i 53 minutach gry z Urszulą Radwańską błyskawicznie się zregenerowała i w sobotę była gotowa na jeszcze dłuższą batalię z Magdaleną Fręch.

Obie zawodniczki na pewno długo będą o niej pamiętać. Nie tylko ze względu na stawkę, ale również nadzwyczajną dramaturgię. Temperatura spotkania rosła wraz z kolejnymi wymianami ciosów z linii końcowej, ale też błędami sędziów liniowych i kontrowersyjnymi decyzjami sędziego głównego.

Po trzech godzinach i czterech minutach to Fręch mogła unieść ręce w geście triumfu. Wygrała tie-break decydującego seta, po tym jak wcześniej wytrzymała presję, utrzymując własne podanie przy 4:5 i 5:6. Wcześniej do odrobienia miała natomiast stratę seta. Pierwszego przegrała bowiem 4:6.

Ostatecznie łodzianka wgrała 4:6, 6:3, 7:6(4) i drużyna Dawida Celta jest bardzo blisko awansu do przyszłorocznych eliminacji turnieju finałowego Billie Jean King Cup.

By w nich wystąpić, Polki muszą pokonać Brazylijki, a brakuje im tylko jednego punktu. Jako pierwsza spróbuje go wywalczyć Katarzyna Kawa. Gdyby jej się nie udało, nadzieja będzie wiązana z występem deblistek.