BJKC Final. Premierowy triumf Kanadyjek

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.tennisworld.com, foto: AFP

Z kompletem zwycięstw kończy tegoroczny BJKC Finals reprezentacja Kanady. W niedzielnym finale drużyna z Kraju Klonowego Liścia sprawę końcowego triumfu w imprezie rozstrzygnęła już po meczach singlowych.

Drużyna z Ameryki Północnej występ w Sewilli rozpoczęła od rywalizacji grupowej przeciwko drużynom Hiszpanii oraz Polski. W rywalizacji z drużynami z Półwyspu Iberyjskiego oraz naszą reprezentacją drużyna pod wodzą finalistki US Open 2021 nie przegrała ani jednego meczu i awansowała do sobotnim półfinałów. Miejsce w niedzielnym finale zapewniły sobie po decydującym deblu.

W meczu o tytuł rywalkami reprezentacji Kanady były Włoszki. Jednak tenisistki z Półwyspu Apenińskiego, które jako pierwsze zapewniły sobie awans do 1/2 finału imprezy w meczu o tytuł nie zdołały powstrzymać rozpędzonych rywalek.

Jako pierwsza na kort wyszła 18-letnia Marina Stakusic oraz Martina Trevisan. Sklasyfikowana w trzeciej setce tenisistka z Ameryki Północnej odniosła kolejne w tym tygodniu cenne zwycięstwo. Spotkanie z Włoszkom rozpoczęła z „wysokiego C”, bo od prowadzenia 4:1 w premierowej partii. Jedna pozwoliła rywalce na wyrównanie. Losy tej części spotkania rozstrzygnęło przełamanie w dwunastym gemie.

W drugiej odsłonie miał miejsce festiwal przełamań serwisu. Lepiej nad swym podaniem zapanowała Kanadyjka, która wyszła na prowadzenie 5:2. Przewagi już nie oddała i wyprowadziła swój zespół na prowadzenie w wielkim finale.

W drugim meczu singlowym wystąpiły Leylah Fernandez oraz Jasmine Paolini. Było to trzecie spotkanie obu tenisistek. I podobnie jak przed dwoma laty w Abu Dhabi oraz w tym roku w Katarze, zwycięsko z kortu schodziła tenisistka z Kanady. Tak jak w dwóch poprzednich spotkaniach obu pań, również i tym Fernandez odniosła wygraną bez straty seta.

Ta wygrana dała Kanadyjkom w ich premierowym występie w finale pierwsze w historii zwycięstwo w sześćdziesięcioletniej historii imprezy. Z kolei Włoszki w szósty finale doznały drugiej porażki. Ostatni raz tenisistki z Włoch po tytuł mistrzowski sięgnęły w 2013 roku.


Wyniki

Finał

Kanada – Włochy 2:0

Marina Stakusic – Martina Trevisan 7:5, 6:3

Leylah Fernandez – Jasmine Paolini 6:2, 6:3