Blisko, coraz bliżej. Kawa w 3. rundzie kwalifikacji!

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Bella Cup

Katarzyna Kawa może stać się sprawczynią wyjątkowo miłej niespodzianki. Polka bardzo dobrze radzi sobie w eliminacjach Wimbledonu i już tylko jeden wygrany mecz dzieli ją od awansu do turnieju głównego. W 2. rundzie kwalifikacji pokonała 7:5, 6:3 Fanny Stollar.

Przygoda Kawy z turniejami wielkoszlemowymi jest bardzo krótka i dość nietypowa. Po raz pierwszy na jedną z czterech największych imprez tenisowych pojechała jako 26-latka. Przed miesiącem, w Paryżu furory jednak nie zrobiła. W pierwszej rundzie eliminacji przegrała wyjątkowo zacięty mecz z Kurumi Narą. Później wzięła jeszcze udział w zawodach w Toruniu i Den Bosch, gdzie również nie odniosła żadnego zwycięstwa.

Do przerwania złej serii doszło w najlepszym możliwym momencie – kwalifikacjach do Wimbledonu. W 1. rundzie Kawa pokonała 6:3, 6:7(1), 6:3 Francescę Jones z Wielkiej Brytanii. Było to pierwsze zwycięstwo tenisistki z Krynicy-Zdroju w eliminacjach imprez wielkoszlemowych. Na kolejne trzeba było czekać niecałą dobę. Kawa zdążyła się zregenerować i w środę zwyciężyła 7:5, 6:3 Fanny Stollar. Mimo że Węgierka ma dopiero 20 lat, przewaga doświadczenia była po jej stronie. Dość powiedzieć, że w przeszłości… wygrała Wimbledon. Stollar ze zwycięstwa cieszyła się w 2015 roku, kiedy wraz z rodaczką Dalmą Galfi nie miały sobie równych w grze podwójnej dziewcząt. Później miała lepsze i gorsze momenty, ale wciąż uznawana jest za dobrze rokującą tenisistkę. Nieprzeciętny talent potwierdzają kolejne sukcesy w deblu – Węgierka w tej specjalności wygrała już dwa turnieju głównego cyklu.

W starciu z Kawą dobry miała tylko początek. W pierwszym secie prowadziła 5:2, ale na nic się to zdało. Polka obroniła trzy piłki setowe i doprowadziła do remisu. Pościg dobiegł końca, ale seria wygranych gemów trwała dalej. Kawa dołożyła dwa kolejne i wygrała pierwszą partię 7:5. W drugiej części gry Stollar ani razu nie zdołała przełamać Polki. Sama natomiast przegrała dwa gemy przy własnym podaniu, a w konsekwencji cały mecz 5:7, 3:6.

Od awansu do turnieju głównego Polkę dzieli już tylko jedno zwycięstwo. Jej przeciwniczką w jak dotąd najważniejszym meczu w karierze będzie jedna z Rumunek – Elena Gabriela Ruse lub Irina Maria Bara.


Wyniki

2. runda kwalifikacji:

Katarzyna Kawa (Polska) – Fanny Stollar (Węgry) 7:5, 6:3