Bogota. Ostapenko za burtą. Nie wykorzystała piłek meczowych

/ Dominika Opala, źródło: własne, foto: AFP

Turniejowa „jedynka” Jelena Ostapenko zakończyła występ w Bogocie już na pierwszej rundzie. Pogromczynią Łotyszki okazała się Kristie Ahn. Do drugiej rundy awansowały też m.in. Sara Errani czy Ana Bogdan.

Jelena Ostapenko cały czas szuka formy. Łotyszka przegrała dziesiąty mecz w sezonie, tym razem z rywalką spoza Top 200. Początek spotkania nie zapowiadał żadnych kłopotów dla mistrzyni Roland Garros 2017. Pewnie wygrała partię otwarcia 6:2, a w drugim secie uzyskała breaka i prowadziła 4:2. Ostapenko kontrolowała przebieg gry, z kolei Kristie Ahn nie mogła znaleźć odpowiedniego rytmu. Od tego momentu jednak sytuacja się odmieniła. Łotyszka zaczęła popełniać więcej błędów, a Amerykanka solidniej uderzała.

W efekcie druga odsłona musiała zostać rozstrzygnięta w tie-breaku. Ahn błyskawicznie objęła prowadzenie 5:1, ale bez nerwów się nie zakończyło, gdyż Ostapenko wyrównała na 5:5. Na więcej jednak nie pozwoliła rywalka i doprowadziła do decydującej partii.

Początek trzeciego seta należał do 26-latki, grającej jako „lucky loser”. Przełamała przeciwniczkę, ale to było za mało, by świętować zwycięstwo. Tenisistka z Rygi odrobiła straty, a potem przełamała na 5:4 i miała dwie piłki meczowe. Mistrzyni wielkoszlemowa nie wykorzystała jednak tych szans, a Ahn poszła za ciosem i wygrała trzy gemy z rzędu.

Tym samym turniejowa „jedynka” pożegnała się z imprezą już na starcie. W drugiej rundzie Amerykanka zmierzy się z Kolumbijką Marią Camilą Osorio Serrano.

Wtorek był także pomyślnym dniem dla Hiszpanek. Zwycięstwa odniosły Sara Sorribes Tormo oraz Lara Arraubarrena. Pierwsza z nich okazała się lepsza od Christiny McHale, natomiast druga pokonała w trzech setach Timeę Babos.

Pozostałymi tenisistkami, które mogły cieszyć się z wtorkowej wygranej były Sara Errani, Ana Bogdan i Bibiane Schoofs.

Kristie Ahn (USA, LL) – Jelena Ostapenko (Łotwa, 1) 2:6, 7:6 (5), 7:5
Sara Sorribes Tormo (Hiszpania, 7) – Christina McHale (USA) 6:4, 6:4
Lara Arruabarrena (Hiszpania, 11) – Timea Babos (Węgry) 6:7 (7), 6:4, 6:1
Ana Bogdan (Rumunia) – Chloe Paquet (Francja, Q) 6:2, 6:7 (7), 6:2
Bibiane Schoofs (Holandia, Q) – Emiliana Arango (Kolumbia, WC) 6:2, 6:4
Sara Errani (Włochy, LL) – Irina Bara (Rumunia, Q) 4:6, 6:2, 6:3