Bresnik: młodzi tenisiści spędzają 90% czasu na Instagramie i Facebooku

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne/www.tennisnet.com, foto: AFP

Coraz więcej tenisistów wypowiada się na temat warunków, w których przyszło im rywalizować podczas pandemii Covid-19. Gunter Bresnik udzielił wywiadu Austriackiej Agencji Prasowej i przyznał, że nie rozumie skarg zawodników.

Benoit Paire jest jednym z graczy, którzy źle znoszą brak kibiców na stadionach. Francuz regularnie wykazuje brak chęci do rywalizacji. Negatywny wpływ pandemii na sytuację w tourze skomentował również Dominic Thiem. Triumfator US Open 2020 wyznał, że koronawirus zabrał wiele rzeczy, takich jak możliwość swobodnego przemieszczania się.

Opinią na ten temat podzielił się Gunter Bresnik. – To są zmiany, z którymi można żyć. Jeden gracz cierpi, gdy jest dużo kibiców, a inny, gdy nie ma ich wcale – powiedział. – W przypadku większości młodych tenisistów, powiem złośliwie, że rutyna się nie zmienia, ponieważ 90 procent czasu spędzają na Playstation, Instagramie, Facebooku i innych platformach. Mają do tego prawo, lecz nie mogą narzekać, jeśli to, co i tak by wtedy robili, teraz jest obowiązkowe – podkreślił.

Pomimo objęcia funkcji trenera Gaela Monfilsa, Bresnik współpracuje także z kilkoma młodymi talentami. W rozmowie z APA przyznał, że to oni są teraz najbardziej pokrzywdzeni. – Największym skandalem w tenisie jest obecnie to, co dzieje się młodym zawodnikom. Liczba punktów przyznawana za wygraną w turnieju rangi Futures jest zmniejszona z 18 na 10. Oznacza to, że nawet gdy ktoś wygra osiemnaście takich imprez, to nie ma wystarczającej liczby punktów, aby przejść do następnej kategorii, czyli challengerów – uzasadnił 59-latek.

W pracy z nadziejami austriackiego tenisa, Bresnik ma wsparcie Jurgena Melzera. Doświadczony trener miał do powiedzenia kilka miłych słów na temat dwukrotnego mistrza wielkoszlemowego w deblu. – Jurgen jest pierwszą osobą od dwudziestu lat, która poświęca tej pracy tyle czasu. Można odczuć, że chodzi mu nie tylko o korzyść finansową – przyznał szkoleniowiec Monfilsa. Melzer pełni obecnie rolę dyrektora sportowego w Austriackim Związku Tenisowym.