Brytyjski tenisista zawieszony i ukarany grzywną za hazard

/ Tomasz Górski , źródło: https://www.tennisworldusa.org/tennis/news/UK_Tennis/85947/british-tennis-player-suspended-amp-fined-for-gambling/, foto: AFP

Brytyjski tenisista Patrick Keane został skazany na trzy miesiące zawieszenia i 4500 dolarów grzywny. Mimo, że nie gra od maja 2018 to nie uniknie kary za niechlubne wykroczenia związane z obstawianiem meczów.

Patrick Keane będzie zawieszony przez trzy miesiące i będzie zmuszony zapłacić 4500 dolarów grzywny.  Jest jednak jeden warunek. Brytyjczyk nie może dopuścić się dalszych naruszeń Programu Antykorupcyjnego w Tenisie (TACP). W innym razie kara będzie zwiększona do sześciu miesięcy zawieszenia w zawodowym tenisie i grzywna wzrośnie do wysokości 5000 dolarów.

Na podstawie komunikatu prasowego od Tennis Integrity Unit, Keane będzie podlegał trzymiesięcznemu zawieszeniu, obowiązującemu od 30 marca 2020 r.. W związku z tym jest zawieszony w konkurowaniu i uczestniczeniu w jakichkolwiek sankcjonowanych wydarzeniach organizowanych lub uznawanych przez władze tenisa od poniedziałku 30. marca 2020 r. do poniedziałku 29. czerwca 2020 r.

Niezależna rzeczniczka ds. przesłuchań antykorupcyjnych Jane Mulcahy QC nałożyła sankcje dyscyplinarne, a także odnotowała współpracę zawodnika. Keane przyznał się do zarzucanych wykroczeń. A także ważny jest fakt, że nie obstawiał meczów, w których sam grał. To zmniejszyło nałożoną na niego sankcje.

Keane przyznał się do posiadania czterech kont bukmacherskich i do obstawiania sześciu zakładów na mecze tenisa między 18. sierpnia 2019 r. a 18. września 2019 r. Zgodnie z przepisami, wszystkie zakłady na tenisa przez graczy i inne osoby objęte programem są surowo zabronione.

Keane nie jest sklasyfikowany na stronie internetowej ITF. Rozegrał 12 pojedynków singla i 4 mecze debla, ostatnie z nich w maju 2018 roku.

Tennis Integrity Unit to inicjatywa Grand Slam Board, International Tennis Federation, ATP Tour i WTA Tour , którzy wspólnie popierają podejście zerowej tolerancji dla korupcji w tenisie. Mają zdolność nakładania grzywien i sankcji, a także blokowania zawodników, sędziów i innych tenisistów uczestniczących w turniejach.