Budapeszt. Świątek zagra z obrończynią tytułu! Stawką awans do ćwierćfinału

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Alison Van Uytvanck będzie rywalką Igi Świątek w 1/8 finału turnieju WTA w Budapeszcie. Belgijka to obrończyni tytułu i turniejowa ,,jedynka". Przed Świątek zatem najtrudniejsze zadanie z możliwych, ale nie ma nic do stracenia. W stolicy Węgier rywalizuje też Paula Kania, która w środę awansowała do ćwierćfinału gry podwójnej. 

Świątek radzi sobie w Budapeszcie bardzo dobrze – w trzech dotychczasowych meczach straciła tylko trzynaście gemów. Najpierw pewnie przebrnęła przez eliminacje, a następnie, już w turnieju głównym, pokonała 6:3, 6:0 wyżej notowaną Olgę Danilović. Niejako w nagrodę za dobre rezultaty Polka zmierzy się z Alison Van Uytvanck. 24-letnia Belgijka rok temu nie miała sobie równych w Budapeszcie. Nie będzie dużą niespodzianką, jeśli zdoła obronić tytuł. W tegorocznej edycji imprezy została bowiem rozstawiona z numerem jeden.

Van Uytvanck rozpoczęła zmagania w stolicy Węgier od zwycięstwa 7:5, 7:5 nad Werą Zwonariową, byłą wiceliderką rankingu WTA. Zacięty był zwłaszcza drugi set, w którym Belgijka przegrywała już 2:5, a przy wyniku 4:5 musiała bronić dwóch piłek setowych przy podaniu przeciwniczki. Ostatecznie zdołała jednak zakończyć spotkanie w dwóch setach, zachowując tym samym więcej sił na kolejne pojedynki.

Świątek i Van Uytvanck spotkają się ze sobą po raz pierwszy. Stawką spotkania będzie awans do ćwierćfinału.

Na tym szczeblu turniejowej drabinki jest już Paula Kania. 26-letnia tenisistka z Sosnowca zdecydowała się na występ w turnieju gry podwójnej wspólnie z Rosjanką Janą Sizikową. Polsko-rosyjska para pokonała w 1. rundzie 6:4, 1:6, 10:5 Szwedkę Cornelię Lister i Węgierkę Recę-Lucę Jani. O awans do półfinału powalczy natomiast z Fanny Stollar i Heather Watson.


Wyniki

1. runda singla:
Alison Van Uytvanck (Belgia, 1) – Wera Zwonariowa (Rosja) 7:5, 7:5

1. runda debla:
P. Kania, J. Sizikowa (Polska, Rosja) – C. Liser, R-L. Jani (Szwecja, Węgry) 6:4, 1:6, 10:5