Buenos Aires. Alcaraz z tytułem na inaugurację sezonu

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: AFP

Carlos Alcaraz powrócił po przerwie spowodowanej kontuzją w najlepszy możliwy sposób. Reprezentant Hiszpanii wygrał turniej w Buenos Aires. W finale imprezy rangi ATP 250 pokonał Camerona Norrie.

W niedzielnym meczu o tytuł doszło do konfrontacji dwóch najwyżej rozstawionych tenisistów. Panowie rywalizowali ze sobą w przeszłości cztery razy – trzykrotnie zwycięsko z ich pojedynków wychodził Alcaraz. Jednakże to Brytyjczyk wygrał ich ostatni mecz, do którego doszło przed rokiem w Cincinnati.

Pierwszą partię można podzielić na dwie części. Na początku panowie szli gem za gem, nie dając sobie szans na przełamanie. Od stanu 3:2 Norrie przestał dotrzymywać kroku młodszemu rywalowi. Słabsza dyspozycja tenisisty z Wysp Brytyjskich objawiała się szczególnie w serwisie, który był łatwo obiegany przez Alcaraza. Skutkowało to serią aż siedmiu gemów z rzędu wygranych przez Hiszpana. Trzeba przyznać, że na przełomie setów szczęście stało po stronie Carlosa – dwukrotnie w ważnych momentach po zagraniach byłego lidera rankingu piłka nabierała poślizgu po kontakcie z linią, przez co uniemożliwiała Brytyjczykowi uderzenie.

Na początku drugiego seta Alcaraz prowadził 3:0. Od tamtego momentu Norrie postanowił grać bardziej agresywnie. Cameron zaczął wygrywać gemy przy swoim podaniu, lecz nie potrafił nawiązać walki podczas serwisu rywala. Tenisiści ponownie zaczęli wygrywać gemy na przemian. To doprowadziło do wyniku 5:3 dla Alcaraza i możliwości zamknięcia meczu. Serwując po zwycięstwo tenisista z Półwyspu Iberyjskiego zaliczył jednak moment słabości – dał się przełamać po popełnieniu podwójnego błędu w ostatnim punkcie. Kolejne dwa gemy łatwo wygrane przez serwujących mogły wskazywać, że o losach seta rozstrzygnie tie-break. Jednak Hiszpan postanowił nie czekać do dogrywki. Alcaraz wykorzystał problemy z pierwszym serwisem, z jakimi zmagał się Norrie. Carlos przełamując zakończył spotkanie w nieco ponad półtorej godziny i sięgnął po swój 6. singlowy tytuł w karierze.