Buenos Aires. Schwartzman z czwartym tytułem w karierze po jednostronnym finale!

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne, foto: AFP

Diego Schwartzman triumfatorem turnieju ATP w Buenos Aires! Argentyńczyk w finale nie dał żadnych szans Francisco Cerundolo i pokonał rodaka 6:1, 6:2. To czwarty tytuł 28-letniego tenisisty w karierze.

Przed niedzielnym finałem dużo uwagi poświęcano braciom Cerundolo. Raptem tydzień temu Juan Manuel wygrał turniej w Cordobie w debiutanckim występie w głównym cyklu ATP. Jego brat również postanowił zdobyć tytuł i po przejściu kwalifikacji dotarł do finału. W decydującym meczu w Buenos Aires na 22-latka czekało jednak niezwykle trudne zadanie.

Rywalem Cerundolo był Diego Schwartzman. 28-latek jest aktualnie dziewiątym tenisistą na świecie. Doświadczenie również zdecydowanie przemawiało na jego korzyść. Niedzielny mecz był jego jedenastym finałem w karierze. W drodze do tego spotkania rozstawiony z „jedynką” zawodnik nie stracił nawet jednego seta. Faworyta nie było więc trudno wskazać, ale finały często rządzą się swoimi prawami.

Niestety tego pojedynku nie można zaliczyć do najbardziej wyrównanych tenisowych batalii. Starszy z Argentyńczyków był lepszy praktycznie w każdym elemencie. Nie zawsze łatwo mu przychodziły zwycięstwa w gemach serwisowych, aczkolwiek i tak większość z nich zapisywał na swoim koncie. W całym meczu dał się przełamać tylko raz – w piątym gemie drugiego seta.

Z wygrywaniem własnych podań miał za to ogromne problemy Cerundolo. Statystyki mówią same za siebie – 22-latek z ośmiu gemów serwisowych wygrał zaledwie dwa. To zdecydowanie za mało, żeby nawiązać równorzędną walkę z tenisistą pokroju Schwartzmana. Półfinalista Roland Garros z ubiegłego roku był zdecydowanie lepszy i wygrał finałowe spotkanie turnieju ATP w Buenos Aires 6:1, 6:2.

– Jestem bardzo, bardzo szczęśliwy, to był dla mnie niesamowity tydzień. To pierwszy raz, kiedy wygrałem w domu. Dwa lata temu dotarłem tutaj do finału i przegrałem… Byłem bardzo nieszczęśliwy, ale dwa lata później wziąłem rewanż na Francisco, który jest świetnym graczem. On miał spektakularny tydzień. Śledzę go odkąd się zakwalifikował i odbyliśmy świetne rozmowy i mówiliśmy o jego meczach. Znam też całą jego rodzinę, byli w tym samym klubie, w którym zacząłem grać w tenisa – mówił po meczu aktualnie najlepszy argentyński tenisista.

To czwarty tytuł w karierze Diego Schwartzmana. 28-letni tenisista został pierwszym Argentyńczykiem od 2008 roku, który wygrał turniej w Buenos Aires. Trzynaście lat temu mistrzem tej imprezy został David Nalbandian po pokonaniu innego Argentyńczyka Jose Acasuso.


Wyniki

Finał singla:

Diego Schwartzman (Argentyna, 1) – Francisco Cerundolo (Argentyna, Q) 6:1, 6:2