Busan. Majchrzak zatrzymał będącego na fali faworyta gospodarzy

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Kamil Majchrzak zagra o finał imprezy Busan Open z 159 360 dolarów. W ćwierćfinale koreańskiego challengera Polak okazał się lepszy od rozstawionego z numerem 1 Soonwoo Kwona, który w zeszłym tygodniu osiągnął półfinał turnieju ATP 500 w Tokio.

W pierwszej partii piotrkowianin był zdecydowanie lepszym tenisistą. Bardzo dobrze spisywał się we własnych gemach serwisowych, w których stracił łącznie tylko siedem punktów i ani razu nie musiał nawet bronić się przed przełamaniem. Z kolei Koreańczyk rzadko trafiała pierwszym podaniem i nie był w stanie wypracować sobie tym uderzeniem przewagi, a w wymianach z głębi kortu dominował Majchrzak. Polak odebrał podanie przeciwnikowi w szóstym i ósmym gemie, dzięki czemu pewnie objął prowadzenie w meczu.

W drugiej odsłonie pojedynku Kwon podniósł poziom swojej gry i walka zrobiła się zdecydowanie bardziej wyrównana. Obaj tenisiści długo pilnowali własnych serwisów. Jako pierwszy „breaka” na 5:4 zdobył Koreańczyk. Po zmianie stron 26-latek z Piotrkowa Trybunalskiego błyskawicznie odrobił jednak stratę i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce Majchrzak dwukrotnie odrabiał stratę mini przełamania, ale ostatecznie faworyt gospodarzy wyrównał stan rywalizacji.

Tenisista rozstawiony z numerem 1 poszedł za ciosem na początku decydującej partii i już w drugim gemie odebrał podanie rywalowi. Reprezentant Biało-Czerwonych co prawda od razu odrobił stratę, ale po chwili ponownie nie był w stanie utrzymać serwisu i Kwon odskoczył na 4:1. Zawodnik z Azji miał szanse, żeby jeszcze podwyższyć prowadzenie, ale Majchrzak się wybronił. Polak ani przez chwilę nie stracił wiary w zwycięstwo, walczył o każdą piłkę i wyrównał na 4:4. O losach meczu zadecydował przełamanie, które zawodnik z nad Wisły zdobył w jedenastym gemie. Po zmianie stron piotrkowianin wykorzystał atut własnego podania i po 2 godzinach i 31 minutach walki zakończył spotkanie przy pierwszej piłce meczowej.

O miejsce w finale Kamil Majchrzak, który od poniedziałku wróci do czołowej setki światowego rankingu, zagra z Christopherem O’Connellem. To będzie pierwsze spotkanie naszego tenisisty z Australijczykiem na zawodowych kortach.


Wyniki

Ćwierćfinał singla

Kamil Majchrzak (Polska, 6) – Soonwoo Kwon (Korea Południowa, 1, WC) 6:2 6:7(4) 7:5