Buyukakcay z podejrzeniem stosowania dopingu

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: ITF, Twitter, foto: AFP

Czołowa Turecka tenisistka Cagla Buyukakcay została wstępnie zawieszona przez ITF. Najwyżej notowana reprezentantka tego kraju w rankingu WTA jest podejrzana o stosowanie dopingu. Zawodniczka zamierza się jednak odwoływać od decyzji władz.

W piątek ITF poinformowało o wstępnym zawieszeniu Cagli Buyukakcay w związku z wykryciem w jej organizmie niedozwolonej substancji. W próbce moczu, pobranej podczas turnieju w Kluż-Napoce na początku sierpnia, wykryto raktopaminę. Substancja ta wspiera przyrost masy mięśniowej i z tego względu znajduje się na liście niedozwolonych substancji.

Tenisistka twierdzi jednak, że jest niewinna i nie zażyła tej substancji świadomie. W mediach społecznościowych opublikowała oświadczenie w tej sprawie. Tłumaczy w nim, że przed informacją od ITF nie wiedziała nawet o istnieniu raktopaminy. Zaznacza również, że jest to środek stosowany głównie w hodowli zwierząt, mający stymulować ich wzrost, który jest ściśle kontrolowany lub nielegalny w Turcji i wielu innych krajach. W związku z tym ciężko byłoby jej wejść w posiadanie tej substancji.

Zawodniczka twierdzi, że testy musiały wskazać obecność tej substancji w jej organizmie po spożyciu zanieczyszczonego mięsa. Po otrzymaniu ostrzeżenia od ITF okazała paragony świadczące o tym, że w ostatnich dniach przed testem dwukrotnie spożywała steki z polędwicy. Liczyła, że będzie to wystarczający dowód na jej niewinność, jednak póki co federacja pozostała nieugięta. Tymczasowe zawieszenie oznacza, że Buyukakcay nie może występować w oficjalnych rozgrywkach, ale nie jest jeszcze uznana za winną. W najbliższych tygodniach trwać będzie dochodzenie.

Cagla Buyukakcay to 32-letnia tenisistka, która jest aktualnie najwyżej notowaną w rankingu WTA z reprezentantek Turcji. Choć aktualnie zajmuje dopiero 244. miejsce w tym zestawieniu, to przed pięcioma laty była nawet 60. Ma na swoim koncie jeden tytuł w głównym cyklu. W 2016 roku triumfowała w turnieju w Stambule. Sześciokrotnie występowała w drabince głównej turniejów wielkoszlemowych. Szczytem jej możliwości w była jednak druga runda. Od kilku lat nie jest w stanie przebrnąć kwalifikacji.