Były mistrz za burtą

/ Dominika Opala, źródło: własne, foto: AFP

Jo-Wilfried Tsonga nie powtórzy sukcesu z 2017 roku. W zdobyciu drugiego tytułu w Lyonie przeszkodził mu Nikołoz Basilaszwili. Lepiej poradził sobie inny Francuz. Benoit Paire pokonał Denisa Shapovalova, po zaciętym boju.

W czwartek zostali wyłonieni wszyscy półfinaliści turnieju. W najlepszej czwórce znalazł się jeden reprezentant gospodarzy – Benoit Paire. Francuz rozegrał solidne spotkanie i wyeliminował Denisa Shapovalova. Kanadyjczyk w tie-breaku decydującego seta prowadził 3:0, jednak nie wykorzystał tej przewagi i przegrał piąty mecz w tym sezonie na mączce.

Znacznie lepiej poradził sobie przyjaciel Shapovalova. Felix Auger-Aliassime po raz kolejny potwierdził, że świetnie czuje się na kortach ziemnych. W ćwierćfinale okazał się lepszy od Steve’a Johnsona i tym samym zameldował się w drugim półfinale w głównym cyklu w tym roku (wcześniej w Rio de Janeiro). Młody Kanadyjczyk o finał powalczy z Nikołozem Basilaszwilim.

Gruzin zrewanżował się Jo-Wilfriedowi Tsondze za porażkę w Lyonie dwa lata temu. Wtedy pojedynek taki miał miejsce na etapie półfinału, tym razem tenisiści zmierzyli się w 1/4 finału. Basilaszwili nie rozpoczął meczu najlepiej, gdyż przegrał na starcie dwa gemy z rzędu, jednak z wymiany na wymianę polepszał swoją grę i ostatecznie udało mu się zakończyć spotkanie w dwóch setach.

Drugą parę półfinałową utworzyli wspomniany wcześniej Benoit Paire i Taylor Fritz. Amerykanin sprawił sporą niespodziankę, eliminując turniejową „dwójkę” Roberto Bautistę Aguta. Fritz mógł polegać przede wszystkim na świetnym serwisie. Przez ponad dwie godziny, Hiszpan nie miał ani jednej okazji na przełamanie rywala.