Cagliari. Podwójny triumf Sonego

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Lorenzo Sonego to pierwszy Włoch od 15 lat, który zdobył tytuł ATP na włoskiej ziemi. Turyńczyk zdołał odwrócić losy finału i ostatecznie pokonał Laslo Dżjere 2:6, 7:6(5), 6:4. Co więcej, Sonego cieszył się z podwójnego triumfu, gdyż w parze z Andreą Vavassorim okazali się najlepsi w deblu.

Początek spotkania zdecydowanie należał do Laslo Dżjere, który zyskał przełamanie już w drugim gemie. Tenisiści utrzymywali wymiany głównie z końca kortu i w tych sytuacjach lepiej odnajdywał się Serb. Popełniał mniej błędów od rywala i kontrolował przebieg gry. W siódmym gemie dołożył kolejne przełamanie i po 46 minutach prowadził 6:2.

Jeden set dzielił 25-latka z Senty od drugiego triumfu na Sardynii. Jednak rozstrzygnięcie pierwszej partii nie podziałało demotywująco na Włocha. Sonego cierpliwie czekał na swoje szanse, a te nadarzyły się w czwartym gemie. Wykorzystał je i pierwszy raz w meczu przełamał rywala. Turyńczyk wyszedł na prowadzenie 4:1 i od tego momentu zaczęły się prawdziwe emocje. Dżjere wygrał trzy gemy z rzędu, odrabiając straty. Przy stanie 5:5 Serb miał trzy okazje na odebranie serwisu przeciwnikowi, ale ten zdołał oddalić zagrożenie. Ostatecznie losy seta rozstrzygnął tie-break. W nim także było nerwowo i co chwilę któryś z tenisistów przechylał szalę na swoją stronę. Kluczowym momentem była piłka przy stanie 5-5. Sonego zdobył mini breaka, a następnie zakończył seta wolejem.

25-latek z Turynu zyskał dodatkową energię po wyrównaniu stanu pojedynku i grał coraz lepiej. W piątym gemie udało mu się przełamać Serba i, jak się okazało, był to kluczowy break w decydującej partii. Dżjere, który od dziewięciu spotkań był niepokonany we Włoszech, nie zdołał odrobić strat i po ponad trzech godzinach gry to Sonego sięgnął po tytuł. To drugie trofeum w karierze Włocha. Pierwsze wywalczył w 2019 roku w Antalyi.

Radość Lorenzo Sonego była podwójna, gdyż w sobotę sięgnął on także po tytuł w deblu. W finale, wraz z Andreą Vavassorim, pokonali Simone Bolelliego i Andresa Molteniego. Ostatnim Włochem, który zdobył podwójną koronę w turnieju ATP był Matteo Berrettini podczas Swiss Open Gstaad. Ponadto Sonego jest też pierwszym włoskim tenisistą od 15 lat, który wywalczył tytuł ATP w rodzinnym kraju. Poprzednio dokonał tego Filippo Volandri w Palermo w październiku 2006 roku.

Finał singla:

Lorenzo Sonego (Włochy, 3) – Laslo Dżjere (Serbia) 2:6, 7:6(5), 6:4

Finał debla:

Lorenzo Sonego, Andrea Vavassori (Włochy) – Simone Bolelli, Andres Molteni (Włochy, Argentyna, 2) 6:3, 6:4