Calgary. Dwugodzinny bój Radwańskiej o tytuł, zabrakło niewiele

/ Peter Figura , źródło: Korespondencja z Calgary, foto: Kyle Clapham

Niestety Urszuli Radwańskiej nie udało się wygrać finałowego meczu w National Bank Challenger w Calgary. Po ponad dwugodzinnej walce, niezwykle wyrównanym i emocjonującym pojedynku  nasza zawodniczka uległa Robin Montgomery 6:7(6), 5:7.

W pierwszym secie Radwańska grając podobnie jak w poprzednich meczach. Bardzo uważnie od samego początku spotkania pilnowała własnych gemów serwisowych, zmuszając przeciwniczkę do nieustannego odrabiania strat. Obie tenisistki miały po dwie możliwości przełamania serwisu rywalki, ale żadnej z z nich to się nie udało. Tak wiec o wyniku pierwszego seta zadecydował tie-break, w którym Polka objęła prowadzenie 2:0. Montgomery odrobiła straty,  ale potem popełniła też dwa podwójne błędy serwisowe i jeden z nich dał Radwańskiej piłkę setową. Amerykanka wygrała jednak kolejne dwa punkty, a następnie wykorzystała piłkę setową i to ona po godzinie i piętnastu minutach objęła prowadzenie w setach 1:0.

Drugiego seta Polka rozpoczęła bardzo dobrze, przełamując Montgomery już w pierwszym gemie.  Amerykanka sama jej w tym pomogła, popełniając trzy podwójne błędy serwisowe z rzędu (w sumie aż 6 w drugim secie). W najdłuższym w całym spotkaniu, trwającym blisko 15 minut (17 punktów) drugim  gemie Montgomery miała aż 4 okazje na przełamanie serwisu Radwańskiej. Krakowianka wyszła jednak z tych opresji obronna reka i objęła prowadzenie 2:0. W kolejnym gemie wydawało sie iż Polka doprowadzi do kolejnej okazji na przełamanie serwisu, jednak dość pechowy błąd przy woleju przy stanie po 30, dał okazje Montgomery na odrobienie strat, którą skrzętnie wykorzystała. Radwańska serwując solidnie w całym spotkaniu wygrała jeszcze kolejnego gema na  3:1. Niestety kolejne trzy gemy to sukces amerykanki która w ten sposób objęła prowadzenie w drugim secie 4:3 i  nie oddała go do końca spotkania ,wygrywając drugiego seta 7:5 i całe spotkanie  już przy pierwszej piłce meczowej.
Pomimo tej porażki starty w Kanadzie Urszula Radwańska może uznać za bardzo udane. W Toronto i Calgary Polka dotarła do półfinału i finału ,wygrywając w sumie 11 spotkań (w znacznej części z wyżej notowanymi przeciwniczkami). Porażki w półfinale (Toronto) i finale (Calgary)  przydarzyły się po bardzo zaciętych meczach (w obu spotkaniach Radwańska miała piłki setowe w pierwszym secie,  w obu toczyła bardzo wyrównaną walkę do samego końca)
Finał w Calgary dla Urszuli Radwańskiej awans o 79 miejsc w rankingu WTA i obecnie jest ona sklasyfikowana na 341 miejscu.

Wyniki

Finał singla

Robin Montgomery (USA, 5) – Urszula Radwańska (Polska) 7:6(6), 7:5