Calgary. Radwańska odwróciła losy meczu i zagra o tytuł

/ Peter Figura , źródło: Korespondencja z Calgary, foto: Peter Figura

To co nie udało się Urszuli Radwańskiej podczas niedawnego turnieju w Toronto, wyszło w National Bank Challenger w Calgary. Po trwającym blisko dwie i pół godziny meczu  nasza reprezentantka pokonała rozstawioną w turnieju z numerem 2 Eudice Chong i awansowała do finału imprezy z pulą nagród 60 tysięcy dolarów.

Cały mecz miał bardzo wyrównany przebieg, a Radwańska zapewniła sobie zwycięstwo przede wszystkim dzięki nieustępliwości i konsekwentnej walce o każda piłkę do samego końca. W pierwszy secie krakowianka miała nieco problemów zwłaszcza z pierwszym serwisem, którego skuteczność była jedynie na poziomie 32%. To spowodowało, że zmuszona była polegać na swoim drugim podaniu, które co prawda było o wiele lepsze  (88%) dało jednak  Chong aż 6 okazji na przełamanie,  z których wykorzystała aż 3. W ten sposób zawodniczka z Hong Kongu wygrała pierwszego seta 6:2.

Drugi set wyglądał zupełnie odmiennie aniżeli pierwszy. Radwańska znacznie poprawiła procent pierwszego serwisu, co przy znacznie mniejszej skuteczności tego elementu u Chong, pozwoliło Polce na bardziej agresywna grę, a w rezultacie dało jej aż 5 okazji do przełamania serwisu. Również i tutaj skuteczność ofensywnie grającej Radwańskiej była bardzo wysoka. Wykorzystała 4 z 5 okazji i wygrała drugiego seta 6:4, doprowadzając do decydującej partii.
Serwując jeszcze lepiej w końcówce meczu (zarówno pierwsze jak i drugie podanie), przy nie najlepszej skuteczności serwisu Chong, Radwańska skrzętnie wykorzystała obie okazje do przełamania podania rywalki, wygrywając trzeciego seta 6:3 i awansując do finału.
W spotkaniu o tytuł Urszula Radwańska zmierzy się ze znana sobie przeciwniczka – Robin Montgomery z USA, którą pokonała dwa tygodnie temu w ćwierćfinale Challengera  w Toronto 7:6(4), 6:4. Poprzednio obie zawodniczki grały ze sobą w turnieju w Nottingham w kwietniu tego roku. Wówczas wygrała Amerykanka
Montgomery to jedna z nadziei amerykańskiego tenisa, która wygrała tak singla jak i debla w kategorii juniorek podczas ubiegłorocznego US Open,  a obecnie jest sklasyfikowana najwyżej w swojej karierze na 247 miejscu WTA.

Wyniki

Półfinał singla

Urszula Radwańska (Polska) – Eudice Chong (Hongkong, 2) 2:6, 6:4, 6:3