Calgary. Życiowy wynik Kaśnikowskiego

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: Lotos PZT Polish Tour

Maks Kaśnikowski po raz pierwszy w karierze awansował do najlepszej czwórki imprezy rangi challenger. W ćwierćfinale turnieju Calgary National Bank Challenger z pulą nagród 53 120 dolarów Polak okazał się lepszy od Vaska Pospisila.

Reprezentant Biało-Czerwonych dostał się do turnieju głównego, przechodząc dwustopniowe kwalifikacje. Później pokonał kolejno Brandona Holta i Alfredo Pereza, a w meczu o półfinał przyszło mu się zmierzyć z byłym 25. tenisistą świata.

W pierwszej partii kluczował rolę odgrywał serwis. W drugim gemie jedyne dwa „breakpointy” w tej części meczu miał Kanadyjczyk, ale reprezentant Biało-Czerwonych się wybronił i utrzymał podanie. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce faworyt gospodarzy szybko odskoczył na 6:2 i wydawało się, że pierwszego seta ma w kieszeni. Dzięki połączeniu swoich dobrych akcji z błędami rywala Kaśnikowski obronił jednak cztery piłki setowe. Po zmianie stronie tenisista rozstawiony z numerem 2 wypracował sobie jeszcze jedną, ale i jej nie wykorzystał. Młodszy z tenisistów poszedł za ciosem. W kolejnych dwóch akcjach minął przeciwnika przy siatce po niedokładnych atakach i objął prowadzenie w meczu.

Wybrnięcie z tak trudnej sytuacji ewidentnie dodało wiatru w skrzydła 19-latkowi urodzonemu w Warszawie, który już w drugim gemie mógł przełamać bardziej utytułowanego rywala. Pospisil obronił się jeszcze dobrymi serwisami, ale po zmianie stron Polak dopiął swego i odskoczył na 3:1. Wypracowanej przewagi już nie oddał i po półtorej godziny gry mógł się cieszyć z najcenniejszego zwycięstwa w karierze.

O miejsce w finale Maks Kaśnikowski, który dzięki dobremu występowi w Calgary zadebiutuje w Top 400 światowego rankingu, zagra z Aleksandrem Vukiciem.


Wyniki

Ćwierćfinał singla

Maks Kaśnikowski (Polska, Q) – Vasek Pospisil (Kanada, 2) 7:6(7) 6:3