Carreno Busta kontra Bublik w finale

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Pablo Carreno Busta awansował do pierwszego finału w tym sezonie. Hiszpan wyeliminował Denisa Shapovalova w dwóch setach. Z kolei Alexander Bublik okazał się lepszy od Lloyda Harrisa i stanie przed szansą zdobycia premierowego tytułu.

Pablo Carreno Busta, który w ostatnim czasie zmagał się z kontuzjami, rozgrywa najlepszy turniej w tym roku. Hiszpan dotarł do finału, tracą po drodze tylko seta. W półfinale nie dał szans Denisowi Shapovalovi, który siódmy raz próbował osiągnąć finał głównego cyklu i siódmy raz mu się to nie udało.

Kanadyjczyk miał dwie piłki na przełamanie w gemie otwarcia, ale nie wykorzystał tych szans, a w szóstym gemie jako pierwszy stracił serwis. Break ten był kluczowy dla losów partii, która w większości opierała się na dyspozycji serwisowej. Po 30 minutach Hiszpan objął prowadzenie w meczu.

W drugiej odsłonie obraz pojedynku się nie zmienił. To nadal serwis był dominującym elementem. Przy stanie 3:3 Carreno Busta wywalczył przełamanie i był dwa gemy od awansu do finału. Shapovalov zdołał wygrać jeszcze zdobyć swojego czwartego gema w secie, ale na więcej nie było go stać. Tym samym po 63 minutach Carreno Busta zameldował się w pierwszym finale w tym sezonie.

Jego finałowym rywalem będzie Alexander Bublik. Kazach pokonał Lloyda Harrisa, który wystąpił w turnieju jako „lucky loser”. W partii otwarcia tenisiści przełamali się po razie i o losach setach zadecydował tie-break. Skończył się on pomyślnie dla Bublika.

Druga odsłona była również wyrównana. Zarówno Kazach, jak i Afrykaner utrzymywali pewnie swoje podania. Przełomowy moment nastąpił w dziesiątym gemie. Bublik zdołał przełamać rywala i tym samym zakończył pojedynek.

22-latek urodzony w Rosji osiągnął drugi finał w głównym cyklu w tym roku. W Newport lepszy od niego okazał się John Isner, więc w niedzielę Bublik ponownie stanie przed szansą zdobycia premierowego tytułu.