Casper Ruud: Ten czas może nam wyjść na dobre

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.atptour.com, foto: AFP

Casper Ruud w przeciwieństwie do wielu innych zawodników jest daleki od skarżenia się na wymuszoną pandemią przerwę w rozgrywkach ATP. Dla największej tenisowej nadziei Norwegii minione miesiące były pod wieloma względami bardzo cenne.

Okres, w którym niemożliwa stała się regularna rywalizacja na najwyższym poziomie Casper Ruud postanowił wykorzystać na wytężoną pracę nad tenisowymi umiejętnościami. Zawodnik nie kryje zadowolenia z tego, że zawieszenie rozgrywek pozwoliło mu nawet na kilka treningowych eksperymentów.

– Pod względem techniki gry nie wprowadziłem jakichś fundamentalnych zmian. Powiedziałbym raczej, że udoskonaliłem wiele jej różnych aspektów. Starałem się przenieść moje umiejętności na wyższy poziom przy pomocy nowych metod– powiedział tenisista – Celowo skupiłem się więc na trenowaniu bardziej agresywnych uderzeń z głębi kortu. Podczas niektórych ćwiczeń byłem wręcz absurdalnie agresywny tylko po to, by zrozumieć, jak się czuję grając w ten sposób. (…) Robienie tego, czego zazwyczaj nie robisz jest ważne. To był dobry okres na doskonalenie w ten sposób mojej gry – dodaje.

Oczywiście nie cały wolny czas zawodnik wypełnił treningami. Równie istotna podczas pandemicznej przerwy okazała się dla niego możliwość spędzenia większej ilości czasu w gronie bliskich, a także powrót do dawnego hobby.

– Trenuję mniej więcej pięć, sześć dni w tygodniu, ale czerpię też radość z odpoczynku, zwłaszcza wieczorami – wyjaśnia Ruud – Uwielbiam golf! (…) Sporo grałem podczas wolnego czasu, który spędzam w Oslo. Gram od najmłodszych lat i to moja wielka pasja.

Co ciekawe w przymusowym urlopie Norweg dostrzega także szansę na lepsze zaprezentowanie się w zbliżających się pojedynkach. Za sprawą swojego wieku miałby, jak twierdzi znaleźć się po wznowieniu rozgrywek w łatwiejszym niż bardziej doświadczeni zawodnicy położeniu.

– Myślę, że to, że jestem dosyć młody daje mi teraz pewną przewagę. W porównaniu ze starszymi zawodnikami, młodszym łatwiej jest utrzymać wysoki poziom i intensywność gry – powiedział Norweg – Ten czas może nam wyjść na dobre, jeśli tylko właściwie go wykorzystamy.