Challenger Tour. Będą większe nagrody

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: insidethegames.biz, foto: AFP

ATP ogłosiło zmiany dotyczące przyszłorocznego Challenger Tour. W „drugoligowych” zawodach będzie można teraz wygrać znacznie więcej pieniędzy. Przeorganizowano też nieco kategorie turniejów.

Najważniejszą zmianą dotyczącą kolejnej edycji ATP Challenger Tour jest znaczne zwiększenie puli nagród. Na nagrody dla tenisistów przekazane zostanie aż o 60% pieniędzy więcej, niż w trwającym sezonie. W 2022 roku łącznie we wszystkich turniejach rozdano 13,2 miliona dolarów. W przyszłym roku będzie to aż 21,1 miliona. Dodatkowo dystrybucja pieniędzy będzie nieco korzystniejsza, niż obecnie, dla zawodników odpadających we wcześniejszych rundach.

Zdaniem przedstawicieli ATP zmiany te mają ułatwić zawodnikom możliwość rywalizacji w tourze. Przez lata rozgrywki tej rangi były krytykowane przez samych tenisistów jako nieopłacalne. Wielu zawodników miało problemy z utrzymaniem się, póki nie mogli grać regularnie w głównym cyklu.

Zmiany wprowadzono też w kategoriach turniejowych. Nie będzie już zawodów rangi 90 i 110. Cztery główne kategorie to od przyszłego sezonu 50, 75, 100 i 125. Ponadto, w czasie turniejów Masters 1000 w Indian Wells, Rzymie i Madrycie, odbędą się turnieje „premium” rangi 175. W nich pula nagród wyniesie 220 tys. dolarów.

Wzrośnie liczba turniejów. W tym sezonie było ich 183, w przyszłym ma odbyć się 195. Mają być też lepiej zbalansowane pod względem rangi, nawierzchni i regionu, w którym są rozgrywane. Przede wszystkim ma zwiększyć się liczba tych rangi 100 i 125.