Charleston. Kovinić przed szansą zapisania się w historii

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.wtatennis.com, foto: AFP

Danka Kovinić i Weronika Kudermietowa powalczą o swój pierwszy tytuł mistrzowski w turnieju głównego cyklu. Czarnogórka w półfinale pokonała Ons Jabeur. Z kolei Rosjanka okazała się lepsza od tegorocznej rewelacji turnieju w Charleston, Pauli Badosy.

Badosa Gibert w drodze do najlepszej czwórki rywalizacji na amerykańskiej mączce dokonała czegoś, co nigdy wcześniej jej się nie udało. Pokonała zawodniczkę z top 20. I to od razu dwie. W drugiej rundzie okazała się lepsza od Belindy Bencic, z kolei w ćwierćfinale pożegnała Ashleigh Barty. Triumfalny marsz Hiszpanki zatrzymała Weronika Kudermietowa. Mimo tego, tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego i tak może być zadowolona. Zdobyte w Charleston punkty sprawią, że w najnowszym rankingu awansuje na najwyższe w karierze 62. miejsce.

– Spodziewałam się trudnej przeprawy i taki też ten mecz był. Paula zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Niesamowicie funkcjonował zwłaszcza jej serwis. Jednak tym, co moim zdaniem zdecydowało o zwycięstwie, była regularność na wysokim poziomie – podsumowała spotkanie Kudermietowa, która w trzecim spotkaniu przeciwko Badosie odniosła trzecie zwycięstwo.

W drugim finale w karierze Rosjanka powalczy o premierowy tytuł. Poprzednio, w styczniu w Abu Zabi, musiała uznać wyższość Aryny Sabałenki.

Z kolei trzeci finał w karierze rozegra w niedzielę Danka Kovinić. Dotychczas w meczach o tytuł Czarnogórka wystąpiła w Tianjin w 2015 roku i rok później w Stambule. Za każdym razem lepsza była rywalka. W sobotnim półfinale sklasyfikowana na 91. pozycji tenisistka w drugim spotkaniu między obiema zawodniczkami pokonała Ons Jabeur. Tunezyjka jest trzecią rozstawioną rywalką, jaką Kovinic pokonała w drodze do finału. Wcześniej odprawiła Petrę Kvitovą i Julię Putincewą. Czeszka i Kazaszka były rozstawione odpowiednio z numerami trzy i jedenaście.

Niedzielne spotkanie będzie drugim w karierze pojedynkiem obu tenisistek. Poprzednio Kovinic i Kudermietowa spotkały się przed dwoma laty w Shenzhen i ze zwycięstwa cieszyła się Rosjanka. Jeżeli w Charleston sięgnie po tytuł, będzie trzecią reprezentantką swego kraju z mistrzostwem na amerykańskiej mączce. W przypadku wygranej Czarnogórki flaga tego kraju pojawi się na liście zwyciężczyń po raz pierwszy w 48-letniej historii imprezy.


Wyniki

Półfinały:

Danka Kovinić (Czarnogóra) – Ons Jabeur (Tunezja, 12) 6:3, 6:2

Weronika Kudermietowa (Rosja, 15) – Paula Badosa (Hiszpania) 6:4, 6:3