Charleston. Pierwszy tytuł Sharmy – odwróciła losy finału

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Australijka Astra Sharma sięgnęła po puchar w Charleston. To pierwszy triumf 25-latki w zawodach WTA Tour. W finale pokonała najwyżej rozstawioną w tym turnieju Ons Jabeur z Tunezji.

Zarówno dla Astry Sharmy, jak i dla Ons Jabeur, finał turnieju w Charleston był drugim w historii ich występów w cyklu WTA Tour. Obydwie też zresztą przegrały swoje poprzednie finały. Australijka przed dwoma laty musiała uznać wyższość Amandy Anisimovej w Bogocie. Tymczasem Tunezyjka w październiku 2018 roku przegrała z Darią Kasatkiną w Moskwie.

Faworytką starcia na amerykańskiej mączce była Tunezyjka. Jabeur rozstawiona była z „1” i zajmuje 25. miejsce w raningu WTA. Tymczasem Sharma plasowała się jak dotąd ponad sto pozycji niżej, bowiem dopiero na 165. miejscu.

Znacznie lepiej spotkanie rozpoczęła tenisistka z Tunisu. Była dość pewna przy własnym podaniu i sprawiała rywalce wiele problemów przy returnie. W efekcie w otwierającej finał partii Jabeur przegrała jedynie dwa gemy. Kibice Sharmy raczej nie byli po tym secie w dobrych nastrojach.

Jednakże w drugiej odsłonie meczu byli zapewne pozytywnie zaskoczeni. Grała znacznie pewniej i zdobyła nawet breaka na 3:1. Rywalka natychmiast odrobiła straty, ale w dalszej części seta Australijka stała się przy własnym podaniu wręcz nietykalna. Wydawało się, że do rozstrzygnięcia potrzebny będzie tiebreak, jednakże Sharma wywalczyła piłkę setową na 7:5 przy serwisie Tunezyjki i zdołała ją wykorzystać.

Decydująca partia była popisem Australijki, przy jednocześnie znacznie słabszej grze Jabeur. W tej części meczu Sharma przegrała tylko jednego gema. Dzięki temu to ona po niespełna dwóch godzinach gry mogła się cieszyć z trofeum. Dzięki temu zwycięstwo urodzona w Singapurze tenisistka przesunie się w górę rankingu aż o 45 pozycji.