Chengdu. Drugi w sezonie tytuł Zvereva

/ Piotr Rutkowski , źródło: ATP, oprac. własne, foto: AFP

Alexander Zverev (10. ATP) wygrał z Romanem Safiullinem (55. ATP) w finale turnieju ATP 250 w chińskim Chengdu. To drugi w sezonie, a dwudziesty pierwszy ogółem, tytuł tenisisty z Hamburga.

Przed finałowym spotkaniem Zverev z szacunkiem wyrażał się o swoim przeciwniku, dla którego była to pierwsza okazja do walki o tytuł rangi ATP.

– Myślę, że podczas tego turnieju był jednym z najniebezpieczniejszych graczy. To ktoś, kto gra bardzo szybko, uderza piłkę niezwykle mocno i czasami brakuje mu konsekwencji. W tym tygodniu oczywiście gra wyjątkowo dobrze. A wówczas jest jednym z najniebezpieczniejszych graczy – komplementował finałowego rywala tenisista z Hamburga.

Mecz miał bardzo wyrównany przebieg. W pierwszym secie nie nastąpiło ani jedno przełamanie, pomimo kilku szans zwłaszcza dla Safiullina. Jednak co się odwlecze to nie uciecze, i w tie-breaku wyraźnie lepszy był podopieczny Andrieja Kuzniecowa. Drugi set rozpoczął się idealnie dla mniej utytułowanego z tenisistów, który przełamał Zvereva już w jego pierwszym gemie serwisowym. Jednak po chwili grający pod neutralną flagą Rosjanin stracił wypracowaną wcześniej przewagę i podobnie jak w premierowej partii doszło do tie-breaka, w którym nieznacznie lepszy okazał się Zverev. Punktem kulminacyjnym decydującej odsłony okazał się gem czwarty, w którym tenisista z Hamburga przełamał Safiullina. Dla tenisisty zza naszej zachodniej granicy jest to drugie zwycięstwo w drugim pojedynku z tenisistą z Podolska.

Dla niemieckiego tenisisty triumf w Chengdu to drugie tegoroczne zwycięstwo. Poprzednio nie miał sobie równych w rozgrywanym w Hamburgu pod koniec lipca turnieju rangi ATP 500.

Kolejną imprezą z udziałem Zvereva będzie rozgrywana w Pekinie o randze ATP 500. Pierwszym rywalem aktualnego mistrza olimpijskiego ma być Argentyńczyk Diego Schwartzman.

Droga Zvereva do tytułu w Chengdu:

I runda – wolny los

II runda – Pawieł Kotow (Q) 7:6(5), 4:6, 6:1

Ćwierćfinał – Miomir Kecmanović (Serbia, 7) 5:7, 7:5, 6:2

Półfinał – Grigor Dimitrov (Bułgaria, 3) 6:3, 7:6(2)

Finał – Roman Safiullin 6:7(2), 7:6(5), 6:3


Wyniki

Finał singla:

Alexander Zverev (Niemcy, 1) – Roman Safiullin 6:7(2), 7:6(5), 6:3