Cherbourg. Doświadczony Czech minimalnie lepszy od Żuka

/ Anna Niemiec , źródło: własne/materiały prasowe PZT, foto: AFP

Kacper Żuk nie zdołał awansować do półfinału challengera z pulą nagród 88 520 euro. W piątek po dwóch godzinach walki lepszy okazał się Lukas Rosol.

Ćwierćfinałowe spotkanie lepiej rozpoczął Czech, który dzięki przełamaniu w czwartym gemie, odskoczył na 4:1. Polak nie spisał jednak tej partii na straty. Wyrównał na 4:4 i miał okazję na kolejnego „breaka”. Reprezentant naszych południowych sąsiadów utrzymał podanie i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce zdecydowanie lepiej poradził sobie Rosol, który od stanu 1:2 wygrał sześć punktów z rzędu.

Były 26. tenisista świata dobrze rozpoczął również drugą odsłonę meczu i już w pierwszym gemie odebrał podanie rywalowi. Żuk natychmiast odrobił stratę i później gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu aż do dziesiątego gema. W tej części meczu 22-latek z Nowego Dworu Mazowieckiego, dzięki agresywnej grze, stwarzał sobie sporo szans w gemach serwisowych przeciwnika. Przy wyniku 5:4 dopiął w końcu swego i wywalczył przełamanie, dzięki któremu wyrównał stan rywalizacji.

Decydująca partia miała bardzo podobny przebieg do pierwszej. Rosol jako pierwszy wypracował sobie przewagę „breaka”. Podopieczny Aleksandra Charpantidisa zniwelował stratę i do rozstrzygnięcia ponownie konieczny okazał się „trzynasty gem”, w którym i tym razem zdecydowanie lepszy był 35-latek urodzony w Brnie.

Zawsze szkoda takich meczów, w których jest tak na styku, pewnie pomogło mu w decydujących momentach ogromne doświadczenie w Tourze – powiedział po meczu Kacper Żuk. –  Dzisiaj niewiele brakło. Wiadomo, że zawodnik z takim doświadczeniem lepiej sobie radzi w decydujących momentach i to mu się udało. Ale z takich meczów zawsze udaje się wynieść naukę i wyciągnąć wnioski przed kolejnymi startami. Teraz przed mną kilka dni treningów w Polsce, potem występ w Nur -Sułtan i w Kaliszu, w spotkaniu w Pucharze Davisa z Salwadorem.


Wyniki

Ćwierćfinał singla

Lukas Rosol (Czechy) – Kacper Żuk (Polska) 7:6(2) 4:6 7:6(2)